Přejít k hlavnímu obsahu
Doyle Bramhall II, Zdroj: db2music.com (Stacie Huckeba)
Doyle Bramhall II, Zdroj: db2music.com (Stacie Huckeba)
Stanley -

10 slavných muzikantských leváků

Ne, řeč teď nebude o žádných podrazácích či nešikovných muzikantech. Naopak, zmíním muzikanty, kteří jsou šikovní nadmíru. Jen to mají nebo měli jaksi celé trochu obráceně.

1. Jimi Hendrix

Začneme levákem patrně nejslavnějším, který vyrůstal v době, kdy na leváky ještě bylo pohlíženo jako na poněkud méněcenné či přinejmenším podivné. Právě z toho důvodu se rodiče všemožně snažili "předělat" Jimiho na praváka. Jimi tak ve škole psal pravou rukou, příbor držel také jako pravák... to vše ale jen do chvíle, než vzal prvně do ruky kytaru. Tehdy okamžitě zafungoval jeho přirozený instinkt – a kytaru si okamžitě vzal do levého držení. Jenže v dobách Jimiho začátků nebylo vůbec snadné se k levoruké kytaře dostat. Jednu z prvních takových kytar mu sehnal až Eric Clapton v roce 1970. Bohužel mu ji ale už nestihl předat, neboť Jimi den před plánovaným předáním kytary zemřel.

2. Paul McCartney

Proti Hendrixovi měl Paul McCartney to štěstí, že na levorukou kytaru (resp. baskytaru) mohl hrát již v počátcích své kariéry (jednalo se o proslulý "houslový" Hofner 500, který se začal vyrábět již v roce 1956). Z dochovaných fotografií je ale patrné, že v případě kytar – zejména akustických, na které rovněž často hrál – si stejně jako Jimi musel vystačit s obrácenými kytarami pro praváky (a leckdy tak činí i v současnosti). V hudební aktivitě mu to nicméně bránilo pramálo, což je patrné z dodnes velmi žádaných nahrávek, ať už vydaných pod hlavičkou The Beatles nebo později sólově.


3. Tony Iommi

Proslulý levoruký Gibson SG knížete temných riffů a vůdčí osobnosti Black Sabbath již vešel do dějin. Málokdo ale ví, že Tony se kdysi s firmou Gibson na nějaký čas rozešel, a ne zrovna v dobrém. Firma Gibson totiž chtěla tehdy již slavnému kytaristovi vyjít vstříc (a udělat si na něm samozřejmě také trochu reklamu) a slavnostně mu poslala sérii tří jeho oblíbených "esgéček". Důsledkem trestuhodnému distribučnímu omylu se ovšem jednalo o pravoruké kytary! Svůj omyl si pak u Iommiho dlouho žehlila. Po čase mu spolu se spoustou omluv předala speciálně vyrobené levoruké SG, které se později stalo základem pro dnešní Tony Iommi Signature Model.

4. Kurt Cobain

Kurt Cobain to na svůj podpisový model levoruké kytary nedotáhl. V nástrojích neměl nijak extra vyhraněný vkus, své nástroje s oblibou likvidoval a možná by o něco takového ani nestál. Ale jeho nesmazatelnou hudební stopu jakožto jednoho z průkopníků stylu grunge a pozdější ikonu tohoto stylu a autora kultovního Nevermindu mu již nikdy nikdo neodpáře. Ačkoliv v době Cobainovy největší slávy již byly levoruké modely kytar zcela běžně k mání, často i on hrával na obrácené pravoruké kytary.

5. Otis Rush

Tento americký bluesman si s levorukými kytarami ani nějakým přehazováním strun nikdy hlavu příliš nelámal. V době, kdy začínal hrát, levoruké kytary prostě nebyly – a tak si Otis jednoduše jen otočil kytaru pro praváky a struny nechal tak jak byly. A protože zvyk je železná košile, natahuje si struny tímto způsobem dodnes, ačkoliv již dávno hraje na levoruké modely.


6. Phil Collins

Bubeník a zpěvák, který proslul působením v legendární kapele Genesis, ale pořádný kus práce udělal i na sólové dráze, si místo v našem výčtu zaslouží. Jeho styl hry sice není nikterak inovativní, ani vás neomráčí svou brilantní technikou, ale přesto s ním muzikanti napříč hudebním spektrem velmi rádi hrají. Za vším je totiž jeho vynikající muzikálnost, přesný timing a v neposlední řadě i velmi pohodová a přátelská povaha. Přesto, že mu v poslední době zdravotní komplikace již nedovolí usednout za bicí soupravu, je stále hudebně aktivní a neztrácí svůj pověstný optimismus.

7. Ian Paice

A za bicí soupravou ještě chvíli zůstaneme. Bubeník Ian Paice, známý především ze svého působení v nesmrtelných Deep Purple, je oproti Collinsovi naopak považován za jakéhosi bubenického "Hendrixe" a to především díky svému novátorskému přístupu a velké hráčské zručnosti. Jeho styl a zvuk je naprosto nezaměnitelný a nalezneme jej nejen na albech domovských Deep Purple, ale i na albech dalších hardrockových velikánů jakými jsou např. Whitesnake či kytarista Gary Moore.

8. Albert King

Jeden z bluesových králů, který do blues přinesl i další vlivy a tak v jeho kytarové hře často můžeme slyšet zřetelný vliv rhytm and blues či funky. S oblibou hrával na – pro bluesmana – trochu netypický model Gibson Flying V a přestože později disponoval i čistě levorukými modely, nikdy u nich nepoužíval struny obrácené do potahu pro leváka, ale vždy je nechával tak, jako by pouze otočil kytaru pro praváka, tedy s basovým "E" dole. A jistě nejen díky této zvláštnosti je dodnes velmi respektovaným a uznávaným hráčem, který svým stylem inspiroval řadu dalších hráčů.

9. Doyle Bramhall II

I další kytarista v našem výčtu si libuje v nepřehozeném potahu strun. Navíc si často ke své hře vybírá pravoruké nástroje a to i přes současnou pohodlnou dostupnost těch levorukých. Zda je to otázka image nebo to má ještě nějaký jiný význam bohužel Doyle nikde příliš nerozebírá. Ale o tom, že je jeho hra nejen vynikající, ale do velké míry i jedinečná, svědčí i fakt, že stává na pódiích po boku takových hvězd jakými jsou Eric Clapton či Roger Waters.


10. Buddy Miles

Jimi Hendrixem jsme začali, bubeníkem z jeho kapely Band Of Gypsys náš výčet zakončíme. Sám Buddy Miles byl ovšem nejen velmi talentovaným bubeníkem, ale zároveň i velmi slušným kytaristou. Ovšem přirozeně ve světle Jimiho bledly i daleko větší kytarové hvězdy – a tak se Buddy rád spokojil s úlohou sidemana za bicími. Bohužel slibně rozjetou kariéru s touto kapelou přervala Hendrixova smrt. Nicméně Miles po jeho smrti hrál nějaký čas s dalším velkým kytaristou, Carlosem Santanou, a na pódiích se objevoval prakticky až do své smrti v roce 2008.

Výčet levorukých hráčů samozřejmě není a ani si nedělá nárok být kompletní. Navíc jsou mezi muzikanty i hráči, kteří ač leváci, hrají na své nástroje jako praváci. Namátkou tak můžeme uvést např. bubeníky Simona Philipse či Mike Bordina nebo kytaristy Marka Knopflera, Duane Allmana či písničkáře Paula Simona. Znáte ještě další zajímavé levoruké muzikanty? Podělte se o ně s námi.

Tagy profil

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY