Přejít k hlavnímu obsahu
Napalm Death
Napalm Death
Stanley -

5 hudebních rekordů: nej… kratší, delší a hlasitější

V hudebním světě lze zaujmout různě. Někdo sází na dokonalou techniku, jiný na přirozenost a feeling, někdo na to jde přes image a další třeba přes nějaké to NEJ. Vybrali jsme pro vás pět rekordů, které nás zaujaly.

1. Nejkratší skladba na světě

Také si někdy lámete hlavu, jak dlouhá by měla být vaše skladba, aby měla šanci stát se hitem? Proč někomu stačí dvě a půl minuty a má hit jako „prase“ a vaše desetiminutová, perfektně vystavěná a propracovaná skladba, se nikomu nelíbí? Věřte nebo ne, v délce skladby to není. Někdy stačí pouhá jedna vteřina – a můžete mít skladbu, o které se bude opravdu hodně mluvit. Své o tom ví grindcorová legenda Napalm Death, která se díky songu Your Suffer dostala až do Guinessovy knihy rekordů. Skladba trvá přesně 1,316 vteřin a vyšla v roce 1987 na albu Scum. „You suffer, but why?“ – takový je celý její text. Přestože ve světě extrémního metalu ani takové štěky nejsou výjimkou, Napalm Death si stále drží své prvenství.


2. Nejdelší skladba na světě

Zatímco u nejkratší skladby má Guinessova kniha jasno, u nejdelší skladby to tak jednoznačné není. Navíc vždy může přijít někdo, kdo tento rekord překoná. Posledním oficiálně uznaným rekordem je skladba od hudebního uskupení P C III, pojmenovaná To Your Eyes. Na poslech si musíte vyhradit přesně 1 hodinu, 59 minut a 54 vteřin. Na druhém místě je skladba The Devil Glitch od Chrise Cutlera, s délkou bezmála 70 minut.


3. Nejdelší nonstop vystoupení

Některé kapely jsou proslulé tím, že jejich koncerty trvají nezřídka i více jak tři hodiny. Muzikanti si ale přeci jen mezi skladbami mohou trochu oddychnout. Hrát ale několik hodin nepřetržitě? To už je o něčem jiném. Skutečný rekord v této „disciplíně“ drží pianista Christian Calcatelli, který dokázal hrát v kuse přesně 60 hodin a 1 minutu. Jak řešil své přirozené tělesné potřeby se mi ale žel vypátrat nepodařilo. O něco kratší dobu vydržela hrát indická houslistka Athira, která to zabalila po „pouhých“ 32 hodinách a ve světě šesti strun drží rekord gruzínský kytarista Temur Kvitelashvili, který hrál celých 27 hodin.


4. Nejhlasitější kapela

Ačkoliv se tímto přízviskem ráda pyšní jedna „nejmenovaná“ metalová banda (ano, Manowar), jejíž prvenství Guinessova kniha rekordů dokonce v roce 1984 uznala, nakonec jej o pár let později znovu uznat odmítla – vzhledem k faktu, že její hlasitostní hranice často atakuje až 130 dB, což je hlasitost, při které může již během několika vteřin dojít k poruše sluchu. Nějaký čas o zapsání „usilovala“ i kapela Motörhead, nicméně prvenství v této kategorii dosud drží kapela The Who, která na svých koncertech dosáhla hlasitosti 126 dB. Manowar to ovšem zkouší dál a doufá, že komisaři jednou z jejich koncertu ještě před začátkem neutečou a do knihy je znovu zanesou. Jejich nový neoficiální rekord prý činí 131,7 dB.


5. Nejdelší potlesk

Tenhle rekord nedrží ani tak interpret, jako spíše jeho fanoušci, nicméně byl to právě on, kdo je k tak frenetickému potlesku svým výkonem dohnal. A kdo je tím rekordmanem? Operní pěvec Plácido Domingo. Sál mu tleskal neuvěřitelných 80 minut, během kterých šla opona nahoru stojedenkrát. Podobný zážitek však potkal i letitého Domingova souputníka, pěveckou legendu Luciana Pavarottiho, kterému sice sál tleskal „jen“ 67 minut, ale během nich šla opona nahoru 147 krát.


Kniha rekordů se samozřejmě hemží i dalšími rekordy ze světa hudby, jako je např. největší hrající kytara o velikosti 11,63 m, kontrabas vysoký 4,26 m nebo buben o průměru 3,96 m. Znáte ještě další zajímavé NEJ ze světa hudby? Podělte se.

Tagy humor rekordy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY