Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek -

5x a dost! Jak (se) krotit (s) pluginy

Pluginů je jak much. A vy, pokud se zrovna nezabýváte nahráváním naplno a neživí vás to, musíte umět obzvlášť dobře zacházet s časem. Když jsem se nedávno vedle povolání, rodiny a hraní na kytaru pustil do domácího nahrávání a produkce ve svém Létajícím studiu, ověřil jsem si, že čas je základní veličinou. I v tom, co všechno se musím naučit, abych produkoval dobré nahrávky a měl z nich radost.

Pluginy byly jednou z těch věcí. Po jednom hodně pluginovém víkendu jsem zjistil, že to je labyrint, ve které se dá beze smyslu bloudit vlastně skoro pořád. Nastavil jsem si tedy tři pravidla, jak to nějak zvládnout:

1. Sleduji jenom ty skupiny pluginů, které opravdu potřebuji (to jest komprese, eq, prostory, saturace, vokály), nesleduji synthy, stereoimagery a podobně.
2. Nakupuji a instaluji až ve chvíli, když to opravdu jdu použít. Dokud nemám natočený zpěv, na který bych rád použil plate reverb, tak to prostě nepotřebuji = ztráta času (a peněz).
3. Právě pravidlo 5x a dost, to jest v každé skupině se koncentruju na pět pluginů, které se snažím pravidelným užíváním naučit na sto procent.


Třetí pravidlo bych rád rozvedl. V zásadě jsem si udělal dvě „typologie“ pluginů. První je chirurg, druhý je barvič. Chirurg je přesný a řeší problém. Třeba v ekvalizaci potřebuji vyřešit nějaký fakt nepříjemný zvuk, resp. frekvenci. Nebo v kompresi řeším to, aby se vedle sebe vešel kopák s basou (sidechain). Nebo mi někdo poslal kytary nahrané přes počítač, které zněly moc sterilně. Anebo de-esser na zpěv. Barvič naopak je něco, co v návalu inspirace zkouším, zda to dodá nějakou hezkou barvu nahrávce (za mě kompresor LA2A a pultec EQ), prostě nějaký ten žolík, který sice nevyřeší přímo problém, ale je to ta správná special sauce na mix.

Od každého se pak snažím konzistentně používat maximálně pět pluginů, víc bych už uměl povrchně a navíc věčný výběr, když pominu rozhodovací paralýzu, prostě stojí čas. Pro inspiraci níže uvádím své oblíbené pluginy.

EQ: Fabfilter pro Q3, Audified RZ062, UAD Pultec, Waves KRamer HLS

Kompresory: UAD LA2A, UAD 1176, Fabfiler pro C2, Fabfilter MB, Drawmer 73, Waves SSL

Reverby: UAD Ocean Waves, Waves H-Reveb, Abbey Road Plate/Chamber, UAD EMT140 Plate

Delaye: Audified STA Delay, Waves H-Delay, Soundtoys Echoboy

Saturace: Fabflter Saturn, Waves J37, Waves ADT

Zpěv: RX7 Deeser (a vůbec celá ta sada odšumovačů atd.), Soundtoys Microshift

A jak válčíte vy? Ať už to máte z pluginy jakkoli, mějme všichni na paměti, že nahráváme muziku – a tam je kreativita to podstatné.

Tagy Virtuální krabičky pluginy jak na to domácí studio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY