Přejít k hlavnímu obsahu
Mad Sin, foto: pitpony photography (Wikimedia Commons)
Mad Sin, foto: pitpony photography (Wikimedia Commons)
Stanley -

8 kapel, které vás zaručeně zvednou ze židle

Co s jarem pořádně rozproudit krev? Vybral jsem osm méně známých, ale o to odvázanějších kapel, které za to umí nejen pořádně vzít, ale zaručeně i pobavit a strhnout. Buďme tedy styloví: pojďme si s těmito partama řádně „hodit hrbem“.

1. Mad Sin

Tahle řádně divoká německá partička, věnující se stylu rockabilly – nebo jak oni sami tvrdí spíše psychobilly, vás rozhodně v klidu nenechá. V jejich osobitém stylu uslyšíte vliv country, punku i metalu. Kapela funguje již od roku 1987 a začínala jako parta pouličních muzikantů, kteří hráli za pár drobných od turistů. Jenže kapelu a hlavně jejího frontmana Koefte Devilla prostě nemůžete přehlédnout, a tak se Mad Sin rychle z ulice a obchodních center přesunuli do studia. V současnosti mají na kontě již třináct alb.


2. Moonlight Howlers

I následující kapela se věnuje stylu rockabilly, tentokráte jeho spíše klasičtější podobě. Trio Moonlight Howlers vzniklo v americké Arizoně a jedná se v podstatě o rodinný projekt. Hráč na kontrabas Raffael Weatherly je bratrem bubenice Ariel Weatherly a konečně zpěvák a kytarista Tory Putman je jejich bratranec. Zajímavé jsou ovšem i nástroje na které hrají. Raffael hraje na německý kontrabas z roku 1939, Ariel hraje na bicí sadu Slingerland z roku 1955 a Tory vlastní rovněž letitý nástroj od firmy Gretsch. Tedy retro se vším všudy. Moonlight Howlers jsou převážně koncertní kapela, což ji velmi časově vytěžuje. Díky tomu má také na kontě zatím jen jediné album natočené v roce 2011, ale na jeho následovníkovi se prý intenzivně pracuje.


3. Big Bad Voodoo Daddy

Trochu zvolníme a přeneseme se do světa současného swingu. I ten v nás může patřičně rozproudit krev, nebo nás minimálně donutí k rytmickému podupávání nohou. Zvlášť je-li hrán s takovým nadhledem a odpichem, jak to umí americká kapela Big Bad Voodoo Daddy. Kapela funguje již od roku 1989 a na kontě má deset dlouhrajících alb, kterých se prodalo více jak dva miliony kopií.


4. The Hot Sardines

Ve světě swingu, nebo spíše jazzu ještě chvíli zůstaneme. V roce 2007 vznikla v New Yorku kapela The Hot Sardines, která zpočátku vystupovala spíše pro pár přátel. Zlom přišel v roce 2011, kdy kapela dostala nečekanou nabídku vystupovat ve Francii na proslulých oslavách Bastille Day. K pozvání vedl hlavně fakt, že zpěvačka Elizabeth Bougerol zvládá zpívat stejně dobře v angličtině i francouzštině. Jejich živelné podání klasických swingových i jazzových standardů bylo přijato více než vřele a nabídky ke koncertování se jen hrnuly. Koncerty pak bývaly a dodnes jsou pravidelně vyprodané. Debutové album bylo natočené ještě téhož roku a jeho následovník z roku 2014 již dosáhl na 12. příčku v hitparádě Billboard. Ke specifikům kapely také patří nestálý počet členů, který se pohybuje zpravidla mezi osmi až šestnácti členy, tak trochu podle hesla: „kdo přijde, ten hraje“.


5. The Spunyboys

A zpátky k rockabilly. Nespoutané francouzské trio The Spunyboys, které proslulo svými divokými koncerty, vzniklo v roce 2006. Jako své vzory nejčastěji uvádí Gene Vincenta, Buddy Hollyho nebo Carla Perkinse. Základ kapely opět tvoří bratrská dvojice Rémi (kontrabas, zpěv) a Guillaume (bicí). Poctivým koncertováním vešla kapela rychle do podvědomí publika a v roce 2010 se dopracovala k prvnímu albu. V roce 2011 došlo ke změně v sestavě a kytaristu Kevina nahradil Eddie. O rok později bylo realizováno druhé album, podpořené rozsáhlým klubovým turné, během nějž odehráli více jak 300 koncertů. Cílem kapely je podle slov jejich frontmana evokovat vzpomínky u starší generace a přibližovat hudbu této generace mladým.


6. Tom Stormy Trio

I následující kapela vystupuje jako trio a pochází ze země, kde není styl rockabilly zrovna úplně doma – z Maďarska. To jí ale vůbec nebrání být jednou z nejúspěšnějších kapel na celé rockabilly scéně a vydávat alba u předních světových labelů. Vedoucí kapely, bubeník Tom Stormy, má na svém kontě i pořádání již třetího ročníku mezinárodního rockabilly festivalu v Budapešti. V kapele mu ještě sekunduje hráč na kontrabas Buddy Benkue a Long Tall Sonny coby zpěvák a kytarista. Ani více jak sto koncertů, které Tom Stormy se svým triem ročně odehraje mu ale nestačí a nedávno se svým manažerem Aronem Kissem zorganizoval putovní rockabilly cirkus, se kterým objíždí celé Maďarsko. Pokud některou jeho zastávku navštívíte, dostane se vám všeho, co správné rockabilly či rock 'n' roll nabízí. Nažhavené motory hot rodů, neméně žhavé pin-up dívky, rafinovaná erotika, tetování a především spousta skvělé muziky.


7. The Dead South

A opět trochu odbočíme. Ze žhavých tónů rockabilly se trochu zchladíme v chladném kanadském Saskatchewanu, odkud pochází velmi zajímavá parta The Dead South, která svůj hudební styl sama označuje jako rockin' stompin' bluegrass. Jejich hudba ale rozhodně chladná není a jejich specifická rytmika a frázování vás brzy donutí tleskat, luskat prsty nebo alespoň dupat do rytmu. Na kontě mají dvě řadová alba a jedno EP, což je za pět let existence kapely úctyhodný výkon. Bez zajímavosti určitě není ani fakt, že dva zakládající členové kapely původně hráli v grungeové kapele a na nástroje jako banjo či mandolína se museli učit od úplných základů. Sami říkají, že jejich styl je spíše jakousi satirou než opravdovým bluegrassem, ale zároveň se snaží o poctivý přístup a vytvoření vlastního stylu. A že jim to daří, dokazuje nejen skvělá prodejnost jejich alb, ale především spousta beznadějně vyprodaných koncertů.


8. The Cellmates

Rockabilly jsme začali, rockabilly také skončíme. A tentokrát za ním nemusíme daleko. Pouze k našim nejbližším východním sousedům, tedy na Slovensko. Odtud, přímo z hlavního města pochází kapela The Cellmates, která vznikla v roce 2009. Hraní po koncertech a festivalech kapelu nakonec v roce 2012 zavede až na mezinárodní soutěž Rockabilly Rumble v Německu, kde kapela obdrží speciální cenu Rockabilly Award. V témže roce vychází také její debutové album, které má velmi dobrou odezvu nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí. To kapelu opět posouvá dál a umožňuje jí hraní nejen na domácích scénách a festivalech, ale velmi často i v zahraničí. V roce 2015 vydává kapela své druhé album a při jeho poslechu vás ani nenapadne, že tahle kapela nemá americké kořeny. Na vlastní oči a uši pak můžete The Cellmates vídat pravidelně i na českých pódiích a festivalech.


Kapel, které svojí muzikou dokáží zvednout ze židle i skutečné lenochy, je samozřejmě bezpočet,asi každý má nějakou tu svou. Mým cílem bylo představit zde pár méně „profláklých“ jmen, které si ovšem alespoň dle mého názoru pozornost zaslouží. Jejich muzika má tu moc, že dokáže nejen pobavit, ale i strhnout a divoce roztančit.

Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY