Akustické aparáty AER vydrží téměř vše
Aparáty pro akustické kytary, basy a další nástroje vyrábí firma AER (Audio Electric Research), sídlící v německém Recklinghausenu, už pěknou řádku let. Její produkty patří dlouhodobě k absolutní špičce daného segmentu. Komba a kabinety s logem AER se mohou pochlubit nadstandardně kvalitním zvukem i mimořádně pečlivým zpracováním s použitím výběrových komponent.
Jedním z oblíbených modelů je malé šedesátiwattové kombo AER Compact Mobile, které, stejně jako ostatní výrobky této společnosti, splňuje beze zbytku význam pojmu "německá kvalita". Potvrzují to i zkušenosti violoncellistky Kiki, která je členkou norského hardrockového kvarteta Mirramaze, zařazeného magazínem Metal Hammer mezi klíčové kapely severské hudební scény.
Po ukončení jedné z koncertních šňůr Mirramaze se violoncellistka rozhodla odvést aparát na vůbec první servisní prohlídku. O dalším dění už vypovídá reakce servisního technika:
"Když na našem firemním parkovišti zastavil malý hatchback a z něj vystoupila mladá dáma, která se představila jako Kiki, tak jsem ji požádal, aby otevřela kufr auta a tam jsem spatřil kombo AER ve stavu jako po přejetí parním válcem. 'Ten zesilovač stál spoustu peněz a myslím, že už je čas na kontrolu,' usmála se slečna. A o mě se pokoušely mdloby.
Aparát, který zřejmě nebyl nikdy převážen v žádném obalu, nepůsobil už na první pohled dojmem, že je v dobré kondici a poté, co jsem si vyslechl, že absolvoval několik pádů ze schodů, autonehodu, padesátistupňové šokové rozdíly teplot a má za sebou také pár volných letů z pódiového praktikáblu, mě napadlo, že tento hodně zatěžovaný kousek bude možná na odpis.
O to větší překvapení následovalo po zapojení nástroje do komba AER, jehož plný a dynamický zvuk absolutně nekorespondoval s bídným fyzickým stavem skeletu a kovového šasi, což jasně vypovídá o kvalitě zpracování tohoto neustále cestujícího a v těžkých podmínkách fungujícího aparátu, navíc vyrobeného už před více než dvaceti lety.
Jediným zásahem do originální konstrukce byl neodborně nainstalovaný konektor C7 napojený na napájecí desku, takže jsme tuto část renovovali, v návaznosti na amatérský zásah do obvodu pro jistotu proběhla výměna výkonových MOSFETů a marginální úpravu představoval pár nových potenciometrů plus výměna některých minispínačů.
Na aparát z poloviny devadesátých let, jehož vizuální stav ale připomínal spíš zdevastovaná vintage komba z poválečné éry, to není vůbec špatný výsledek," uzavírá technik svou servisní zkušenost s AER Compact Mobile.
Nová generace komba AER Compact Mobile2 ze série Standard je modifikovanou variantou modelu Compact 60 a kromě klasického 230 V napájení nebo 12 V adapteru nabízí díky integrovaným dobíjitelným bateriím nezávislé mobilní využití, takže svůj nástroj nebo zpěv můžete ozvučit téměř kdekoliv.
Dvoukanálový preamp s jackovým a mikrofonním XLR vstupem disponuje tlačítky citlivosti (high/low, line/mic), nezávislými potenciometry gainu, třípásmovými a dvoupásmovými korekcemi plus celkovým masterem. Efektová jednotka s reverbem, chorusem a delayem je ovládána knoflíky Pan, Level a rotačním přepínačem čtveřice režimů.
U mikrofonní větve je možno aktivovat phantomové napájení 48 V, cinchový stereo Aux In má vlastní potenciometr hlasitosti, nechybí jackový Line Out, sluchátková zdířka, send/return sériové efektové smyčky, výstup ladičky, konektor footswitche a symetrický XLR DI výstup.
Kombo AER Compact Mobile2 o rozměrech 326 x 320 x 282 mm a hmotností 13 kg je osazeno speciálním reproduktorem s průměrem 8 palců a max. výkon koncové jednotky je dán hodnotou 60 W. Aparát s výdrží baterií cca 3-4 hodiny nepřetržitého provozu je dostupný i na českém trhu, kde se jeho cena pohybuje lehce nad hranicí 40 tisíc korun.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.