Basový overdrive KHDK Abyss

Na veletrhu v Nashvillu představila firma KHDK, kterou kromě zakladatelů Davida Karona a kytaristy Metalliky Kirka Hammetta tvoří mj. také talentovaný český vývojář Antonín Salva, finální verzi basového overdrivu s označením KHDK Abyss. Jak je u KHDK dobrým zvykem, pro stavbu byly použity výběrové součástky a koncepce se nesnaží kopírovat okruhy jiných značek, ale nabízí originální řešení.

Základem efektu jsou dva samostatné okruhy - jeden pro čistý (originální) signál a druhý pro zkreslenou větev, které se spojí až před výstupem, což umožňuje velmi detailní nastavení zvuku bez ztráty dynamiky a negativního ovlivnění původního charakteru nástroje.

Čistý zvuk je ovládán potenciometrem Clean ovlivňujícím úroveň hlasitosti originálního signálu, zkreslující okruh disponuje knoflíky Dirty pro nastavení míry drivu v poměru s čistým zvukem, Treble je pasivní a přirozeně znějící low-pass filtr a Gainem určujeme rozsah zkreslení a něj navázanou kompresi a sustain.

Malý dvoupolohový páčkový spínač Lo/Hi je navázán přímo na gain a určuje charakter zkreslení – v režimu Lo nabízí hřejivý, lampově zabarvený sound od boostu až po lehký overdrive a mod Hi posunuje zvuk směrem k modernějšímu témbru s posilněným basovým spektrem, vyšší saturací a sustainem.

Krabička o rozměrech 120 x 65 x 40 mm je osazena footswitchem zapojeným v režimu true bypass a napájení obstarává 9V baterie nebo adapter. O kvalitě overdrivu vypovídají i jména uživatelů, kteří tento efekt zařadili do svého pedalboardu - mezi spokojené uživatele už patří např. Alessandro Venturella ze Slipknot, Justin Chancellor z Tool nebo Frank Bello z Anthrax. Cena KHDK Abyss se má na evropském trhu pohybovat okolo 200 eur.

Tagy: