Psychedelia: ve vizuální kultuře beatového věku 1962 – 72

Psychedelia jako náš tip z jižních Čech? Bezmála celá tato výstava je postavena na psychedelických základech sanfranciské provenience a na vernisáži ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích 23. dubna navíc zahraje i sanfranciská kapela Simeon Soul Charger. Muzikanti, kteří snad jako nikdo jiný ukážou, že hudba s prvky toho, co se na hudební scéně stalo mezi rokem 1969 a 2015, je dodnes živá.

Projekt Psychedelia navazuje na výstavu Papež kouřil trávu a je o beatové a rockové hudbě a jejím vlivu na grafický design v letech 1962 – 72. Vzhledem k tomu, že pro mladou generaci tohoto období to byla právě hudba, která spoluvytvářela životní pocit a dokonce i názor, bylo nutné se věnovat snaze o vizualizaci hudby a pocitu z ní na plakátech a obalech desek. Nejvýraznější byl takzvaný psychedelický styl od roku 1966/67. Právě tam vzniklo i z kunsthistorického hlediska něco zcela nového. Vlastně začalo vše s The Beatles, ale psychedelická vlna, která zachvátila celý svět, jak to předtím udělala beatová hudba, se rozvinula až v San Franciscu na plakátech rockových tanečních koncertů u Billa Grahama Fillmore West a u Family Dog Production.

Tato zajímavá výstava o moci mladých, nezávisle se cítících lidí, kteří svým nekompromisním přístupem chtěli změnit společenskou a do jisté míry i politickou situaci světa, potrvá až do 28. června a obsahuje i více než stovku československých beatových plakátů. "To, že jde o virtuózní hudebníky a originální projev mně zkrátka věřte. Pokud tedy nechcete zapřít své mládí – což by vám nemohlo být odpuštěno – nebo se o všem chcete dozvědět víc, vypravte se do Wortnerova domu do Českých Budějovic 23. dubna, na 18.00 hodinu. Jsou to dvě minuty pěšky od hlavního náměstí," láká na kapelu i výstavu autor celého projektu Zdenek Primus.