Cort AD Mini: a co děti, mají na co hrát?

Máte doma dítko s hudebním nadáním? Přemýšlíte čím jej ještě potěšit pod stromečkem? Nebo hledáte dárek, který když se dítku omrzí, může případně posloužit i vám? Tím vším by mohl být Cort AD Mini M OP.

Jak to vypadá?

Celomahagonový nástroj zmenšené (3/4) konstrukce, vychází typově z modelu dreadnought. Výjimkou z materiálové jednotnosti je pouze palisandrový hmatník, nesoucí 19 pražců a samozřejmě kobylka, taktéž palisandrová. Kytara je zdobena jednoduchou černou lemovkou po obvodu těla a hmatníku, černěná je rovněž hlava nástroje nesoucí bílé logo firmy Cort. Proti jednoduchému lemování nemám námitek, rovněž jednoduchá rozeta z umělé perleti okolo ozvučného otvoru je v pohodě, ale černá lícová strana hlavy na mě osobně působí trochu laciným dojmem a zbytečně sráží úroveň jinak velmi hezké kresby mahagonu a celkově příjemné polomatné povrchové úpravy. Řemeslné zpracování kytary je na slušné úrovni, jen pražcům by možná slušelo ještě o chlup lepší začištění, ale budiž, žádná velká tragédie to není.

Ladící mechaniky jsou firemní – a ačkoliv jsem v průběhu testu nějaký větší problém s laděním nezaznamenal, tak zejména tehdy, pokud nástroj chcete používat jako např. cestovní kytaru nebo solidní startovací nástroj pro talentovaná dítka, rozhodně bude investice do kvalitnější mechaniky na místě. Ale pro potřeby počátečního seznámení s nástrojem postačí a určitou dobu zřejmě vydrží i funkční.

Kytara je čistě akustická, tudíž nedisponuje žádným vestavěným systémem snímání a v případě potřeby si budete muset vystačit s externím snímačem nebo mikrofonem.

Model s vrchní smrkovou deskou, pro ilustraci poslouží...

Jak to hraje?

Původně jsem se trochu obával menších rozměrů kytary nejen kvůli zvukovým kvalitám, ale trochu i z obavy o komfort hry samotné. Ale krk se od běžné velikosti v podstatě neliší a na menší rozměry korpusu jsem si zvykl během chvilky. Naopak... po delším hraní na Cort Mini jsem měl poté problém přivyknout znovu velkému korpusu plnohodnotného dreadnoughtu :-).

Použitý mahagon se pozitivně projevuje zejména ve středech, vytváří hutné a dobře čitelné basy a celkový zvuk je překvapivě jen o málo tišší než u dospělého "déčka". Kratší je přirozeně i sustain, ale nejedná se o vyloženě tupý nebo mrtvý zvuk. Naopak mě zvukové vlastnosti této kytary příjemně překvapily a i mé zhýčkané uši si po chvilce zvykly.

Při hře trsátkem je o trochu víc slyšet, že korpusu přeci jen těch pár centimetrů schází a zvuk postrádá právě onu prostorovou bohatost a také trošku delší dozvuk. Ale člověk si vždy musí uvědomit, že hraje na nástroj se zmenšeným korpusem, navíc z vrstveného dřeva a tudíž nelze čekat zázraky a plnokrevný zvuk. Oceňuji, že kytara je až překvapivě dobře seřízena již z výroby, má nízký dohmat, celkem slušně drží ladění a hra samotná je víceméně pohodlná a příjemná.

Závěr

Ať už si tuhle kytárku pořídíte z jakéhokoliv důvodu, určitě vás nezklame. Její cena, pohybující se jen lehce přes čtyři tisíce korun, je myslím únosná. Kytara i přes svou nízkou cenu a malé rozměry toho nabízí skutečně dost.

Tagy: