Cort SFX-DAO NAT: elektroakustický krasavec

Na dostupnější modely pro začátečníky se korejská značka Cort zaměřuje už od roku 1973. Mezi jejími produkty najdeme akustické kytary z překližky, masívu, s elektronikou i bez ní. Žhavá novinka na trhu, model SFX-DAO NAT, mně svým vzhledem uchvátila.

Jak vypadá?

Největší zajímavostí na této kytaře je dřevo, ze kterého je vyrobena. Je to dřevo dao (jinými názvy lamio nebo paldao), které roste v jižní Asii a vzhledem by se dalo přirovnat ke světlejšímu mahagonu. Zkrátka tato kytara vypadá úžasně, už od prvního pohledu vás bude bavit.

Celý korpus je z překližky, ovšem přední deska, zadní deska a luby jsou vyrobeny ze dřeva. Výška lubů je pouhých 83 mm – a musím říct, že tato konstrukce je velmi pohodlná.

Mahagonový krk nese palisandrový hmatník s dvaceti pražci. Šířka plastového nultého pražce je 43 mm, což je naprostá klasika, příjemná do ruky. Menzura nástroje činí 643 mm a struny jsou uchyceny v palisandrové kobylce pod bílo-krémovými kolíky.

Celý nástroj až na hlavu je lemován obyčejnou bílou lemovkou, která má na krku tečky na určitých polohách. Ladící mechaniky jsou stříbrné Die-cast, chodí plynule a zabírají hned bez problému. Obrovskou výhodou je cutway v těle kytary, díky kterému dosáhnete i do vyšších poloh hmatníku.

Jak hraje?

Upřímně mě tahle "kortka" baví více na hraní prsty. Jelikož je to překližka, při agresivnější hře trsátkem hraje dost plechově. Ozývá se nepříjemné drnčení a ve zvuku jsou usyčené plechové výšky, které by tam být vůbec nemusely. Při hraní prsty vám kytara každopádně nabídne příjemný, poslouchatelný zvuk, který se vám bude líbit.

Sustain je standardní. Nečekejte ale, že vám kytara z překližky bude rezonovat výrazně dlouhou dobu. Rezonující dřevo je hezky cítit na vašem břiše, ale nelze to srovnávat s nástrojem z masívu. Nesetkal jsem však například s tím, že by struny drnčely o pražce nebo byla na hmatníku nějaká hluchá místa, což se u nástrojů v cenové kategorii kolem 5 tisíc korun stává často. Za toto velmi chválím.

Kytara disponuje piezo snímačem a předzesilovačem typu Cort CE304T Preamp, který nabízí korekci výšek, středů, basů a hlasitosti. Je zde i zabudovaná ladička, která funguje bezchybně. Zvuk přes kytarový zesilovač je nicméně spíše kovový. Rozhodně se nedá mluvit o tom, že by to byl přirozený zvuk akustické kytary.

Závěr

Kytara SFX-DAO NAT mě uchvátila především svým vzhledem a kvůli němu se bude i nejspíš prodávat. Co se týče zvuku, nemá extra čím překvapit, hraje jako každá druhá kytara v této cenové kategorii. To ale začátečníkům vadit nebude. Podstatné je, že budou mít kytaru, kterou nemá jen tak někdo, vypadá fantasticky a na první pohled by do ní vůbec nikdo neřekl, že stojí tak málo. Jako levnou a zvukově slušnou kytaru ji začátečníkům s klidným svědomím doporučuju.

+
vzhled
výška lubů – pohodlná konstrukce pro menší postavy

žádné jsem nenašel, vše je adekvátní ceně