Dave Goodman, foto: archív Kytara napříč žánry

Dave Goodman na startu jubilejní Kytary napříč žánry

Dvacet let slaví festival Kytara napříč žánry. Festivalovým prologem bude koncert fantastického kanadského kytaristy Davea Goodmana 14. října v Černošicích, který o den později vystoupí s talentovaným kytaristou Adamem Pavlíčkem a Koncertní síni Atrium v Praze. Na posluchače napříč republikou během následujících týdnů čeká rozmanitý program.

Vedle standardního koncertního repertoáru se můžete zajít inspirovat americkým blues, špičkovým bluegrassem, jazzem, rockem i popem. Zvuk klasických koncertních kytar a akustických kytar různých typů obohatí také rozmanitá a barevná zvuková škála mandolíny. V Praze na festivalu si dále dopřeje oslavu svých sedmdesátin legendární italský kytarista a skladatel Carlo Domeniconi, vystoupí i japonští kytaristé Kozo Tate a Ichiro Ohashi či žák slavného Tommyho Emmanuela, stále populárnější mladý Australan Joe Robinson, vítěz soutěže Austrálie hledá talent. Mezinárodně respektovaný mandolinista Radim Zenkl spojil již před časem síly s kytaristou Beppe Gambettou a oba nás přesvědčí, že jejich společná stálá láska k bluegrassu je dokázala dovést až k absolutní špičce v oboru.

Vedle vynikajících zahraničních hostů obohatí Kytaru napříč žánry také plejáda českých kytarových mistrů v čele renomovaným Pavlem Steidlem. Zahraje vítěz loňské kytarové soutěže Svazu autorů a interpretů Adam Pavlíček, Pražský komorní kytarový orchestr, českoamerické Vince Agwada Trio a do strun se s chutí opře i hrající „kapitán“ festivalu Stanislav Barek. Úplný závěr přinese s časovým odstupem netradiční dramaturgický krok: v lednovém večeru zvaném México Mágico zazní spojení tradičních mexických Mariachi písní a originálních vintage aranží taneční hudby. Organizátoři tímto benefičním koncertem podpoří Mexiko, které bylo postiženo rozsáhlým zemětřesením.

„Jsem rád, že můj nápad založit festival, který by se věnoval kytaře jako sólovému nástroji, který je doma v nepřeberném množství stylů a žánrů, se osvědčil a funguje i po dvaceti letech. Dramaturgie letošního festivalu ukáže jak naši špičku, tak světově proslulé hvězdy i talenty na startu slibné kariéry, bez ohledu na žánry,” říká zakladatel a pořadatel festivalu Stanislav Barek.

Kromě sedmi prestižních koncertních míst v Praze zavítá festival do Černošic, Dolní Poustevny, Havlíčkova Brodu, Berouna, Tábora, Varnsdorfu a Chýně. Kytarová soutěž Svazu autorů a interpretů proběhne už popáté v Pardubicích a její uzávěrka je 30. října.

Více informací: kytaranapriczanry.cz a na Facebooku facebook.com/kytaranapriczanry.