Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Delay Korg SDD-3000 Pedal: legenda má následovníka

Osmdesátá léta byla z pozice technického vybavení kytaristů zlatým věkem rackových zařízení. Z dnešního pohledu sice tyto mnohdy těžké a neskladné systémy nenabízely většinou takové možnosti editace a množství presetů jako současné efektové jednotky s výkonnějšími čipy, ale některé výrobky z průměru vyčnívaly (a dodnes vyčnívají) svou neoddiskutovatelnou zvukovou kvalitou.

Mezi tyto nadčasové přístroje se řadí i rackový digital delay Korg SDD-3000, který se na trhu poprvé ukázal v roce 1982, ale po velmi krátké době se začal těšit stejné oblibě jako např. TC Electronic 2290 nebo delaye Roland SDE-3000 a Yamaha SP90.

Korg se rozhodl po letech omladit tuto legendu a výsledkem je nadupaný podlahový digital delay nesoucí název SDD-3000 Pedal. Efekt byl vyvíjen ve spolupráci se zkušeným kytarovým technikem Dallasem Schoo. Ten nebyl osloven náhodně, stará se totiž o gear kytaristy U2 Edge v jehož nabitém racku má starý Korg SDD-3000 své pevné místo.

Poměrně masivní krabice je poseta řadou diod, potenciometrů, tlačítek a najdeme tu hned dva displeje a čtyři footswitche. Ty jsou od ovládací části odděleny hrazdou z pořádného kusu ohýbané ocelové kulatiny a tak není na místě obava, že byste si při koncertě nechtěně přepnuli nějakou funkci nebo zničili ovladač.

Efekt disponuje přepínáním vstupní i výstupní citlivosti (+4,-10 a -30 dB), hranaté diody ukazují vybuzení v rozmezí -20 až +3 dB, na prvním displeji se zobrazuje číslo a banka programu, větší displej slouží k přesné orientaci v nastavených hodnotách.

Potenciometry pro delay (celkem osm typů: SDD-3000, ANALOG, TAPE, MODERN, KOSMIC, REVERSE, PITCH a PANNING) mají známé funkce Input Level, Delay Time (1 až 4 000 ms) a Feedback.

Modulační blok má nastavení pěti typů průběhu (SINE, TRIANGLE, SQUARE, RANDOM, ENVELOPE) a ovladače Intensity a Frequency. V této sekci lze vybírat z flangeru, chorusu, vibrata, doublingu, a Doppler efektu. Celkový mix mezi efektovaným a čistým signálem řeší knob Balance.

Kromě tlačítek pro ukládání presetů, multitap delay LCR, synchronizaci atd. zde najdeme i filtr s možností ořezávat jednotlivá přednastavená frekvenční pásma: 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz (všechny o -3 dB) a 2 kHz, 4 kHz a 8 kHz (-3 dB).

Čtveřice footswitchů je navržena pro přehledný, intuitivní způsob ovládání - zcela vlevo přepínáme banky směrem dolů nebo aktivujeme funkci Tap Tempo, dalším switchem se pohybujeme v bankách nahoru a zbylé dva spínače aktivují nastavený preset A nebo B, který je uložen pod jednotlivými čísly banky. Lze uložit až 80 presetů (40 bank x A,B). Přepínání je možno nastavit do modu true bypass nebo s analogovým bufferem.

Čelní strana šasi je vyhrazena pro napájecí adaptérový konektor 9V, dvojici vstupů (R/L mono), stejný počet výstupů, jackovou zdířku pro externí expression pedal a aby byl výčet kompletní, tak nesmí chybět konektory MIDI In a Out/Thru.

Korg SDD-3000 je luxusní delay nabitý funkcemi, osmi typy dozvuku včetně legendárního soundu rackového originálu a nadstavbou v podobě rozsáhlé modulační sekce. Nespornou výhodou je displej s detailní kontrolou nastavených parametrů, možnost true bypass režimu a MIDI konektivita.

Předběžná cena pro USA se pohybuje na hranici 400 dolarů, což je s přihlédnutím k tomu, co efekt nabízí, zcela adekvátní částka. Zdá se, že do nejvyšší ligy podlahových delayů nastupuje velmi silný hráč.

Tagy korg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY