Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Čapek -

Digitech Gonkulator: znovuzrození do správné podoby

Digitech/DOD Gonkulator je další z řady reissue pedálů, kterými Digitech oživuje svou starou divizi DOD, známou zejména z let osmdesátých a devadesátých. Neforemné, těžké a nepraktické efekty z původní produkce DOD stále poletují kolem, dají se sehnat za nízké ceny a občas dokáží odvést zajímavý výkon, mají také ovšem zásadní mouchy – nestandardní napájení, otřesný bypass a nožní přepínače, v některých případech také absurdní jednostrannost efektů.

Jedním z takových býval kdysi dávno i DOD Gonkulator. Ten trpěl na všechny zmíněné nešvary, zejména jednostrannost – ring modulátor byl na originálu nastavený na jedinou, pevnou frekvenci. Oproti původnímu Gonkulatoru nabízí reissue více ovládacích možností, které z něj dělají nesrovnatelně praktičtější a použitelnější pedál. Obě složky pedálu – zkreslení a ring modulátor – sice oplývají spíše základními ovládacími prvky, ve výsledku ale tvoří zajímavou kombinaci, díky které je pedál využitelný pro více než disonantní robotické zvuky z vesmíru. Upozorňovali jsme na něj v novinkách už před rokem.

Zkreslení se ovládá prvky Gain a Dist – Gain určuje jak zkreslený signál bude, Dist pak přimíchává signál k signálu ring modulátoru. Ten se zase nastavuje potenciometry Freq pro volbu nosné frekvence modulátoru a Ring, kterým opět určujeme hlasitost modulovaného signálu. Pátým potenciometrem je pak Output, který funguje jako master volume. Ve zkratce tedy lze říci, že výsledný zvuk nastavujeme mícháním dvou obvodů pedálu, což zaručuje zajímavou variabilitu výsledných zvuků a široké zvukové možnosti.

Nehledě na to, že každý z efektů sám o sobě oplývá poměrně širokým rozsahem zvuku – zkreslení lze nastavit od šťavnatého overdrivu až po přesycené, ostré zkreslení, ring modulátor zvládá rozsahy od rychlého tremola až po vysoké pískání – navíc lze přimíchávat od kompletně čistého zvuku až po úplně modulovaný. Jejich kombinace pak vytváří občas neočekávané výsledky – což je vlastně logické, jelikož kombinujeme dva efekty, založené na zesilování a zdůraznění frekvencí.

Jejich intermodulace tedy pracuje v symbióze a s mícháním poměrů efektů se dá dlouze vyhrát. Můžeme tedy získat disonantní, robotické pazvuky. Ty lze pak podpořit zkreslením, díky čemuž získáme ještě umělejší, syntetičtější a extrémnější zvuky, nebo naopak můžeme postupovat opatrně a k overdrivu přimíchat maličké množství ring modulátoru, které zvýrazní zvolené frekvence a udělá obyčejný nakreslený zvuk komplexní texturou, který se navíc při změně hraných tónů bude mírně měnit, jak už to ring modulátory dělají.

Pokud pomineme přítomnost standardního napájecího konektoru a true bypass zapojení, tato variabilita je snad nejzásadnější modernizací, která v případě Gonkulatoru proběhla. Kde původní pedál sázel na pevně nastavený ring modulátor, tam nabízí nová reissue verze možnost kompletní kontroly nad jeho frekvencí i hlasitostí. DOD tedy opět dokázali, že dokáží udělat reissue řadu efektů ne pouze pro peníze, ale zejména pro hráče. Takovýhle měl být efekt již od svého prvopočátku.

Tagy Digitech

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY