Přejít k hlavnímu obsahu
MaryC a Kreaton -

DJové bez desek: kontrolery a tipy na domácí mejdany

Nechcete tahat desky nebo jste zažili to období, kdy nebylo na vinylu k sehnání to, co jste chtěli hrát? Nezajímá vás tolik scratchování? Jaké jsou další nástroje, které může využít DJ?

Čtyři v jednom

Nové DJské kontrolery, které ovládají software v počítači, už nejsou pouhé plotny připomínající DJské přehrávače, na jdete na nich také pady a ovladače efektů. Dobrým příkladem takové jednotky, která v sobě obsahuje 3 funkce - tedy otočné plotny, na kterých klidně můžete scratchovat, mixpult a pady i ovladače efektů, je například Reloop Jockey 3 Remix T1 nebo Pioneer DDJ i samotný Native Instrument výrobce programu Traktor, se kterým je předchozí dva kontrolery nejvhodnější propojit vyrábí řadu kontrolerů S, které jsou téměř totožné. (Určujícím modelem byl v této kategorii kdysi pravděpodobně Vestax VCI-100.)

Na desce máte pohodlně k dispozici pitch kontrol, jakýsi zdrcnutý mixák uprostřed, ale v horní časti najdete také “knoby” na ovládání efektů, které si můžete v softwaru Traktor nastavit. Software má také speciální tzv. Sample Decky (nověji Remix Decky). Nemá tedy jen dva kanály, jako dvě desky, ale můžete si přepínat mezi dalšími dvěma kanály, na které si můžete přesunout hned několik smyček nebo samplů, které můžete spouštět společně s dalšími tracky na dalších kanálech. Umožní vám to tak DJský set ještě více propracovat dál.

Mix and Match

Se zajímavou sestavou kontrolerů přišli Native Instruments. Každá ze tří krabiček je ovladačem na jednu část softwaru Traktor. X1 na efektovou jednotku, F1 má různobarevné pady k ovládání Sample Decku a Z1 supluje djský mix. Reagovali tak zřejmě na to, jak v současné době hraje mnoho producentů, používají midi kontrolery v kombinaci s Abletonem, spouští většinou autorské smyčky a samply, které různě kombinují a efektují. Není již třeba mít ty plotny a scratchovat, je třeba mít tlačítka na spouštění většího počtu tracků. S podobnými kontrolery přišel nedávno také AKAi ve spolupráci se Seratem.

Inspirace z Kalifornie

Typickým nástrojem experimentální hiphopové scény v kalifornii je sampler Roland SP-404 nebo jeho předchůdce Boss SP-303. Tamní producenti je s oblibou používají i na živé hraní. Nejen, že je sampler je velmi malý, ale zvuky si do něj můžete dát i přes SD kartu v softwaru, který je pro to uzpůsobeny. Máte k dispozici 4 banky a 12 padů. Pod každý pad můžete dát klidně celý track a můžete ho spustit tak, aby hrál až do konce, v průběhu do něj můžete z dalších padů spouštět jiné tracky, samply nebo smyčky. Samozřejmě si na pady můžete dát zvuky bicích a hrát na živo beat, zvuky můžete nahrát z externího zdroje, tomu slouží i mikrofoní vstup. Oba externí vstupy můžete efektovat celou řadů dobrých efektů, stejně jako zvuky v sampleru.


DJ QBert

Důkazem, že různé formy DJingu mohou nyní fungovat bez problému a osočování z nepravosti vedle sebe, je i nové album mistra turntablisty DJe QBerta. Obal jeho nové desky slouží také jako DJský kontroler přiloženého softwaru. Tenoučký kontroler připojíte prý přes bluetooth a podle videa se zdá, že opravdu funguje.


Domácí mejdan

Občas se DJům stává taková nemilá věc, někdo žádá nevhodnou písničku a pokud ji DJ nemá, navrhuje okamžitě její přehrání z Youtube. V takovém případě doporučuji odkázat dotyčného nadšence na stránky, které se mohou hodit při nejrůznějších domácích mejdanech. Tube Disco umožňuje míchat zvukové stopy z Youtube a Until AM to samé ze Soundcloudu.

Vestax VCI-100 Boss SP-303 Roland SP-404 Traktor X1 Traktor F1 Traktor Z1
Tagy djing

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY