Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Efektové krabičky Widara: česká kvalita za české ceny

Ačkoliv je dnes na trhu nepřeberné množství výrobců nabízejících nejrůznější efektové krabičky a switche, těch co pocházející z našich luhů a hájů je stále jako šafránu. Ale i tak díkybohu za ně... Jednou takovou echt-českou, nebo chcete-li echt moravskou firmou je brněnská Widara. Ta sice nevyrábí klasické efekty typu overdrive, phaser, či fuzz (ostatně těch je na trhu víc než dost), ale má ve své nabídce několik desítek nejrůznějších switchů, od jednoduchých on/off či mute, přes dvoucestné přepínače až po multifunkční mnohočetné footswitche, výkonové brzdy, nebo tzv. "nakopávače" signálu Volume Box atd.

Jedněmi z těch jednoduchých switchů jsou i Widara True Bypass A/B Box a Widara Mute True Bypass Box. Pro ty, kdo neví jak tyto dva switche fungují vysvětlím, že díky té první krabičce můžete signál z jedné kytary vést do dvou různých aparátů - přesněji tedy - přepínat mezi těmito aparáty. Chcete-li tedy např. čistý zvuk hrát na lampový zesilovač a zkreslený na tranzistorový, nebo prostě jen střídat dva různé zesilovače bez nutnosti přepojování kabelu, A/B Box vám to pohodlně umožní. Navíc to funguje i obráceně, což znamená, že můžete mít dvě kytary zapojené současně do jednoho aparátu a libovolně mezi nimi přepínat, opět bez nutnosti neustále přehazovat kabel z jedné kytary do druhé... Mute Box pak ve zkratce funguje na principu on/off, neboli: prochází signál/neprochází signál. Potřebujete-li tedy na pódiu z nějakého důvodu rychle umlčet celý svůj "arzenál", stačí pouze sešlápnout...

Všechny krabičky firmy Widara se vyznačují jednoduchou, ale o to odolnější a stabilnější konstrukcí. Jsou vyrobeny ze silného plechu a vyvedeny do nejrůznějších barevných variant. Konkrétně např. A/B Box můžete mít hned v šesti barvách (žluté, zelené, červené, modré, bílé či černé). Mute Box je naopak k dostání toliko v barvě šedé. Vše provedeno velice pečlivě s přehledným a snadným ovládáním.

V případě A/B Boxu na něm nalezneme všehovšudy tři in/out zdířky, zdířku pro připojení adaptéru (ten není součástí balení, ale není ani potřeba, neboť boxík je pasivní a napájení adaptérem nebo baterií - která naopak je součástí balení - potřebuje pouze k rozsvícení dvou kontrolních LED (modrá A/červená B) označujících do které větve právě proudí váš signál, při opačném zapojení pak signalizují z které kytary signál právě vychází). Přístup k baterii je možný po odšroubování spodní destičky efektu a tudíž se při její výměně bez šroubováku neobejdeme. Což je sice trochu nepraktické, ale na druhou stranu - i když vám dojde baterie v půlce koncertu, není to žádná tragédie a koncert dohrajete v pohodě i bez ní... pouze vám zhasnou LED kontrolky a postačí mít trochu pamatováka na který aparát právě hrajete a na který tudíž při sešlápnutí přepnete (pokud to tedy z nějakého důvodu zrovna neslyšíte). Efektík je samozřejmě true bypass a alespoň na poslech jsem opravdu nenašel rozdíl mezi signálem hnaným přes krabičku a mezi signálem jdoucím rovnou do aparátu.

Efekty Widara používá i Honza "Kirk" Běhunek z kapely Seven

Co se týče Mute True Bypass Boxu tak tam nalezneme toliko dvě zdířky (in a out) a rovněž vstup pro externí zdroj napájení. Krabička ale stejně jako ta předchozí funguje i bez zdroje, který opět slouží pouze k napájení tentokráte jediné signální LED (svítí-li, signál je zamutován). Chcete-li během koncertu střídat kytary (nebo baskytary) a nepřemýšlet nad tím co vypnout, stáhnout apod. abyste při vytažení či zastrčení jacku neutrhli dělovou ránou uši spoluhráčům a fanouškům, neměla by tato (nebo jí podobná) krabička ve vašem pedalboardu chybět. Stejnou službu vám sice spolehlivě udělá i kdejaký volume pedál, ale ten bývá přeci jen o něco rozměrnější a všichni jistě víme jak je místo na pedalboardu vzácné:-). Krabička mi rovněž na poslech přišla "skutečně" true bypass.

Na obou efektech co se týče ovládání, kromě nášlapných spínačů a LED diod nenajdete zhola nic: jednoduché, praktické, funkční. Cena obou efektů je těsně po 900,- korunami českými a dostáváte za ně velice kvalitní, takřka boutique efekty (firma Widara totiž rozhodně nepatří mezi sériové velkovýrobce, naopak vše je hand made...) a hlavně krabičky, na které se nemusíte bát šlápnout, neboť jejich konstrukce něco vydrží a budou vám jistě dlouho a dobře sloužit.

+
true bypass
jednoduchost
malé rozměry
vysoká odolnost

-
nenašel jsem, snad jen složitější výměna baterie

Tagy Widara

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY