Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Efekty Razzor v novém designu

Populární série kytarových efektů značky Razzor dostala zbrusu nový facelift v decentním retro stylu. Do designově inovované řady nyní patří krabičky Overdrive, Distortion, Tremolo, Chorus, Delay Box a Metal Distortion. Většina efektů změnila nejen odstín laku, ale i font popisků a knoby potenciometrů v novém tvaru jsou celokovové.

Razzor Overdrive vychází ze známého Ibanez Tube Screameru TS 808 a disponuje obvodem s identickým čipem JRC4558, díky kterému se původní TS stal asi nejpoužívanějším overdrivem vhodným pro nakopnutí vstupu lampových zesilovačů. TS 808 byl poté nahrazen novější verzí TS 9, jež je postavena na rozdílném čipu a stejně jako předchůdce se stala etalonem v kategorii efektů emulujících decentní lampové nakreslení s typickou kompresí a posílenými středy.

Razzor Distortion je velmi zdařilou alternativou k mnohem dražšímu butikovému modelu overdrive/distortionu OCD z dílny renomovaného Mikea Fullera a oproti Overdrivu nabízí masivnější a saturovanější sound a také možnost přepnutí mezi dvojicí zvukových modů.

Razzor Tremolo je odpovědí na analogové vintage efekty z šedesátých a sedmdesátých let. K ovládání slouží potenciometry Intensity nastavující hloubku vlny a Rate pro volbu rychlosti oscilace.

Razzor Chorus je na rozdíl od předešlé trojice umístěn ve větším šasi a podobně jako u tremola disponuje dvěma ovladači - Rate pro nastavení ryhlosti modulace a Width, kterým určujeme hloubku a výraznost efektu.

Pro kytaristy dnes téměř nezbytný dozvukový efekt zastupuje Razzor Delay Box s časovým rozsahem 25 až 600 ms. Krabička simulující hřejivý analogový delay má jednoduché ovládání sestávající z potenciometrů Time (nastavení časové prodlevy), Repeat určující počet opakování a Level pro nastavení poměru hlasitosti efektu vůči čistému signálu.

Zatím posledním zástupcem nové designové řady je Razzor Metal Distortion a jak je patrno už z názvu, tato krabička je určena kytaristům, kteří požadují opravdu velké zkreslení s vysokým gainem a sustainem. Ovládání tvoří třípásmové korekce, Level, Drive a knoflík Boost, kterým nastavujeme hlasitost boostu, jenž je aktivován levým footswitchem a dodává zvuku ještě agresivnější témbr s výraznými vyššími středy.

Efekty série Razzor jsou zapojeny v režimu true bypass, takže při vypnutém efektu není průchozí signál nijak ovlivňován obvodem krabičky. Pedály lze napájet 9V baterií nebo adapterem. Ceny se pohybují od 1 190 do 1 490 Kč, což vzhledem k velmi slušné úrovni zpracování s bytelným kovovým šasi a zvukovým vlastnostem těchto krabiček nejsou přehnané částky a svého favorita od Razzoru si může pořídit i méně majetný nebo mladý, začínající hráč.

Tagy Razzor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY