Přejít k hlavnímu obsahu
Powerpeg, zdroj: YouTube
Powerpeg, zdroj: YouTube
Stanley -

Ernie Ball Powerpeg: šetří čas i prsty

Také máte rádi pocit, když hrajete na nové struny, ale zároveň vás tak trochu prudí proces, který tomu předchází? Zvlášť vlastníte-li nástrojů povícero. Netřeba zoufat – Ernie Ball Powerpeg, neboli elektrický navíječ strun učiní snadno přítrž vašim umotaným a unaveným prstům. Konečně jsem ho taky vyzkoušel.

O co vlastně jde? Ernie Ball Powerpeg je věcička, která ze všeho nejvíce připomíná miniaturní aku šroubovák, akorát že místo bitů do hlavice "nastrčíte" ladící kolíček vaší kytarové mechaniky. Hlavice bez problémů pasuje na drtivou většinu ladících mechanik, pokud tedy nevlastníte kytaru s nějakou skutečně atypickou mechanikou. Ani dvanáctistrunka se svou úzkou roztečí mezi ladícími kolíčky není pro Powerpeg žádný problém a svého oblíbeného Jazz Basse, Precisiona či jakoukoliv jinou baskytaru s ním rovněž naladíte bez sebemenších potíží.

A jak to celé funguje? Úplně stejně jako když navíjíte struny ručně nebo pomocí manuální kličky, ale odpadá zde ono únavné motání. To za vás vykoná elektromotorek poháněný čtveřicí AA baterií. Powerpeg samozřejmě umožňuje pravý i levý chod a tudíž s jeho pomocí můžete struny nejen rychle namotávat, ale stejně rychle i rozmotávat. Rychlost navíjení je navíc přiměřená tomu, abyste stačili druhou rukou bez problémů korigovat navíjení závitů.

Vyzkoušel jsem Powerpeg na celé řadě akustických i elektrických kytar a baskytar a ani při tužším chodu mechanik jsem nezaznamenal žádný výrazný problém. Tužší chod mechanik se pouze přirozeně projevil na životnosti baterií. Ty ostatně doporučuji používat vždy pokud možno co nejkvalitnější a nejlépe dobíjecí. Ty mají jednak velkou výdrž (dle kapacity) a jednak mi to přijde ekonomičtější.


Běžné baterie sice v nouzi poslouží také, ale z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že jsou na výměnu zralé tak po čtvrtém až pátém kompletním přestrunění (v závislosti na tuhosti mechanik a také trochu na síle použitých strun). Pokud tedy měníte struny hodně často, nebo pracujete jako kytarový technik či servisman, rozhodně doporučuji co nejkvalitnější baterie (nebo sáhnout po skutečně profesionální variantě Powerpegu, která se prodává pod označením Powerpeg Pro a která má vlastní dobíjecí li-ion akumulátor).

Jak už jsem uvedl, Powerpeg si poradí s většinou ladících mechanik u rozličných nástrojů a při troše dobré vůle a šikovnosti se dá využít i na klasickou kytaru s nylonovými strunami. Je to sice maličko krkolomné a (alespoň mě) zpočátku při navíjení trochu chyběla třetí ruka, ale chce to jen čas a trochu cviku.

Powerpeg sice působí díky své velikosti a plastovému provedení poněkud křehce, ale dle mých dosavadních zkušeností je dostatečně odolný nejen v místě namáhání, ale i proti nějakým těm menším pádům a lehce hrubšímu zacházení. Osobně bych uvítal, kdyby byl Powerpeg vybaven alespoň malou osvětlovací led diodou, podobně jako jsou takto vybaveny aku šroubováky či vrtačky, což by výrazně usnadnilo práci např. na ztemnělém pódiu. Chápu, že by to asi trochu snižovalo životnost baterií, ale tahle užitečná funkcička bohužel chybí i Pro verze, která vlastní poměrně silný akumulátor.

Jinak hodnotím Ernie Ball Powerpeg jednoznačně kladně a určitě přinese mnoho ušetřeného času a námahy nejen profesionálním muzikantům či technikům, ale i těm, kteří potřebují struny měnit jen čas od času. Ta pohodička a jednoduchost za těch zhruba sedm set padesát kaček rozhodně stojí.

Tagy Ernie Ball Powerpeg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY