Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Erupter fuzz od EarthQuaker Devices

Butiková firma EarthQuaker Devices z amerického Ohia startuje distribuci zbrusu nového fuzzu s označením Erupter. Výsledkem více než dvouletého vývoje je pedál disponující nadstandardně plnými a zároveň pevnými basy, příjemnými výškami a dostatečným výstupem pro nabuzení vstupu lampového zesilovače.

U zrodu fuzzu stál šéf značky a hlavní návrhář Jamie Stillman, jenž se při tvorbě obvodu snažil využít veškeré zkušenosti získané při výrobě zkreslovacích efektů. Krabička je na rozdíl od řady jiných fuzzů schopna bezproblémově fungovat na jakékoliv pozici efektového řetězce, dokonce i před kvákadlem, a to bez nežádoucích impedančních interferencí a navíc si rozumí se všemi typy snímačů.

Erupter používá bufferovanou vstupní jednotku, kompenzační obvod na bázi malého transformátoru, speciální půlwattové odpory s hodnotovou odchylkou pouhých 5 %, metalizované polyesterové kondenzátory s nízkým šumem a špičkové elektrolytické kondenzátory Sprague a BC, což společně s ručně vybíranými křemíkovými NOS tranzistory zaručuje muzikální tón a zvukovou flexibilitu.

Fuzz má pevně nastavenou hladinu hlasitosti i gainu a jediným ovládacím prvkem je potenciometr Bias, který určuje celkový zvukový charakter zkreslení. Při nízkém nastavení jde do obvodu s tranzistory menší napětí (efekt vybité baterie) a tón má rozostřené kontury s kratším dozvukem a typickým gatem. Vyšší hodnoty Biasu dodávají zvuku další harmonické, čímž vzniká jasněji definovaný tón s výraznější projekcí a delším sustainem. Velmi citlivá je i dynamická odezva přesně reagující na atak pravé ruky a nastavení korekcí na nástroji.

Analogový Erupter fuzz od EarthQuaker Devices je osazen nášlapným footswitchem zapojeným v režimu true bypass a vybaveným systémem tichého spínání pomocí relé a bytelná konstrukce včetně velkého knoflíku potenciometru umožňuje během hry i plynulé ovládání míry biasu nohou. Každý kousek je samozřejmě ručně sestavovaný v centrálních dílnách společnosti. Novinka by se v těchto dnech už měla začít objevovat také na evropském trhu a to s cenovkou pod hranicí 180 eur.

Tagy EarthQuaker Devices Erupter

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY