Přejít k hlavnímu obsahu
Fender Artisan
Fender Artisan
Leon -

Fender Artisan a Master Design: další porce lahůdek z Custom Shopu

Nástroje pocházející z dílen Fender Custom Shop představují v současnosti kvalitativní špičku nabídky tohoto legendárního výrobce. Poptávka po těchto nástrojích za poslední desetiletí prudce vzrostla a tak není divu, že se firma snaží každým rokem přicházet s novými modely.

Zatím posledními přírůstky do této luxusní kategorie jsou dvě modelové řady nesoucí označení Fender Artisan a Master Design. První jmenovaná série vychází z prototypů Master Built, postavených speciálně pro výstavu Tokyo Guitar Show 2013.

Do edice Fender Artisan nyní patří trojice Stratocasterů, lišících se především dřevem použitým pro horní desku korpusu. Model Spalted Maple Top má desku z mramorovaného javoru, následuje verze s topem z obláčkového javoru (Quilt Maple Top Artisan) a poslední varianta Walnut Top se pyšní výběrovým (kvalita AAA) ořechem. Na výběr jsou palisandrové i javorové hmatníky.


Pro korpusy všech kytar série Artisan Stratocaster byla vybrána osvědčená olše, krky s profilem subtilnějšího "V" jsou z plamínkového javoru. Hmatníky (palisandr i javor) s rádiusem 9.5 palce (241 mm) jsou osazeny 22 jumbo pražci, menzura je fenderovská klasika, tedy 25.5 palce (64.8 cm). Nultý pražec je vyroben z grafitu, chromovaná mechanika sestává ze známého dvoubodového tremola a luxusně působících uzavřených mechanik s ebenovými kolíky. Čtyřvrstvý želvovinový pickguard je osazen trojicí singlů Custom Shop Fat '50s s pouzdry "lipstick", potenciometry Volume a 2x Tone a pětipolohovým nožovým přepínačem. Knoby i hlavička přepínače jsou také z chromovaného kovu, což v kombinaci s mechanikou, vstupním jackem a kovovými pouzdry snímačů působí vizuálně velmi elegantně. Nástroje Fender Artisan budou nabízeny v přírodních odstínech Tigereye a Buckeye s urethanovým lakem.

Další novinky z produkce Fender Custom Shop představuje dvojice stratů Master Design 1950 a 1963, oba v úpravě Relic. U zrodu Stratocasteru MD 1950 stojí dlouholetý kytarář Fenderu Todd Krause, jenž se specializuje na nástroje z první dekády stratů.

Základem pro korpus tohoto modelu se stejně jako u originální předlohy stala lehká olše, krk (profil 10/56, plnější "V") je javorový, hmatník disponuje 21 pražci jumbo. Snímače sestávají z trojice single coilů Custom Shop Shielded Fat '50s, potenciometry jsou jako obvykle v konfiguraci Volume a 2x Tone a ovládání doplňuje pětipolohový přepínač. Mechaniku tvoří známé tremolo Vintage-Style Synchronized a klasické ladicí strojky. Všechny kovové součásti mají zlatou povrchovou úpravu. Podobně jako staré Fendery z padesátých let je nástroj osazen jednovrstvým bílým pickguardem s osmi vruty.


Fender Stratocaster Master Design 1950s Relic je nabízen pouze v zeleném odstínu Moss Green. Tělo i krk jsou v tomto případě lakovány nitrem, což přispívá k otevřenějšímu soundu a umožňuje dřevu lépe "dýchat" a vyzrávat. Model Fender Custom Shop Master Design 1963 Relic Stratocaster je dílem Johna Cruze, který do konceptu původní "šedesáttrojky" zakomponoval několik modernějších prvků. Olšový korpus se skládá ze dvou kusů, javorový krk s příčným řezem a profilem masivnějšího "C" má hmatník s větším 12-ti palcovým radiusem a 21 silnějšími pražci jumbo, šířka nultého pražce činí 42 mm. Šroub táhla krku je podobně jako u originálu umístěn za posledním pražcem.

Třívrstvý pickuard v úpravě Mint Green nese tři singly Master Design s vyšším výstupem, posílenými středy a kulatějšími výškami, které přepíná 5-ti polohový switch. Prostřední snímač má opačné vinutí, takže polohy 2 a 4 (kobylka+prostřední a prostřední+krk) nebrumí. Zvláštností je zapojení potenciometrů, které sestávají z hlasitosti, společné tónové clony a třetího potu Blend, jenž nahrazuje původní spodní potenciometr Tone. Blend umožňuje v polohohách 1 a 5 mix kobylkového a krkového singlu, při přepnutí do pozic 2 nebo 4 jsou k dispozici všechny tři snímače. Vintage tremolo má pro lepší sustain a frekvenční přenos namontován masivní bronzový blok a změnou prošla i hřídel tremola s upraveným tvarem. Korpus kytary je lakován nitrem, krk je čistě přírodní. Fender CSMD 1963 Relic bude nabízen v dvoubarevném sunburstu.

Vizuálně mě především zaujala řada Artisan s luxusními topy, pravověrné zastánce tradice asi nejvíce osloví model MD 1950s Relic a pro variantu Master Design 1963 Relic zase hovoří originální zapojení potenciometru Blend a další inovace, jenž posunují zvukové možnosti Stratocasteru do dalšího levelu. Pokud budete mít možnost některý z těchto špičkových nástrojů vyzkoušet, tak rozhodně neváhejte. Modely z Fender Custom Shopu nejsou sice finančně dostupné pro každého, ale vzhledem k postupu výroby, použitým materiálům a celkové péči, která je jednotlivým kouskům ze specializovaných dílen výrobce věnována, je cenová kategorie nástrojů nesoucích logo Fender Custom Shop pochopitelná.

Fender Artisan Fender Artisan Fender Artisan Master Design 1963 Master Design 1963
Tagy Fender Fender Artisan Master Design

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY