MIlan Urza, zdroj: archív umělce

Frontman šmíruje u Milana Urzy

Milan Urza je zpěvák, kytarista, textař a frontman alternativní kapely První Hoře a temně folkového dua Kaspar Melichar. Se svojí domovskou formací se letos po dvou letech vrátil na pódia, a to rovnou s novou deskou „Křehký mechanismus pozemského štěstí“. Připsal si tak již devátý zářez na seznam autorských hudebních alb, na nichž se podílel rovněž producentsky.

Na čem právě pracuji?

V současnosti probíhá koncertní turné s novou deskou Prvního Hoře, kterou jsme natočili na jaře a v říjnu vydali. Momentálně si proto užívám živé vystupování a nacházím se ve fázi dlouhého tvůrčího výdechu, než se zase vrhnu na něco nového.

Mé vybavení?

Už léta hraju na elektrickou hybridní kytaru Godin Solidac. Ta se už před časem přestala vyrábět a já znám v ČR jen jediného člověka, který ji taky má. Akustických kytar mám několik, ale upřednostňuju model Norman, který vyrábí opět Godin. Z aparatur používám zesilovače Blackstar HT 100, modelingový Rozdall, bednu Marshall a nově jsem si pořídil parádní kombíčko Marshall DSL40C. No a k tomu spoustu krabiček od overdrivu Vox Ice 9, přes phaser, tremolo až po můj oblíbený Boss Giga Delay.

Oblíbený kousek?

Z mého vybavení je to aktuálně to zmíněné kombíčko Marshall. Má pěkně prokreslený průrazný zvuk a se svými celolampovými 40 watty utáhne bez problému i větší klub.


Nejhorší nástroj, co jsem držel v ruce?

Zastávám názor, že každý nástroj, pokud dobře ladí, má něco do sebe a i z něčeho, co vypadá jako nedokonalost, se dá nakonec udělat přednost. Kolikrát mám lepší zkušenost s levnějšími nástroji nebo aparaturami než těmi předraženými a výrobcem do nebe vychvalovanými. Takže nejhorší nástroj byla nakonec asi kytara, kterou jsem jako malý kluk vyrobil z dřevotřísky v marné iluzi, že jsem druhý Brian May.

Co bych si rád pořídil do sbírky?

Protože se věnuji ještě jiné hudební poloze než rockové, rád bych si na „intimnější“ muziku pořídil osvědčenou kombinaci Fender Stratocaster (nebo Telecaster) a kombo Fender Twin. Bohužel mi na to pořád tak nějak chybí těch zhruba 60 000, za které se dá tahle sranda pořídit.

Nejhorší muzikantský zlozvyk?

Jednoznačně – bubeníci a basáci a jejich neustálé neurotické mlácení a brnkání na všechno, co se jim připlete do cesty. Bubeníky a basáky bych zrušil!

Nejlepší hudební zážitek?

Pro mě je to vždycky koncert Prvního Hoře, když se zadaří, přijde hodně lidí a je krásná atmosféra. Pak taky miluju dlouhé a opojné jamy ve zkušebně. Jako posluchač jsem si náramně užil třeba letošní koncert Nicka Cavea v O2 aréně.