Petr Harmáček, foto: Tomáš Zahradník

Frontman šmíruje u Petra Harmáčka

Petr Harmáček právě dělá na svých vlastních třech projektech. Připravuje nové EP Top Dream Company s názvem Funk You!, CD s ultimátní dechovkou HarMálek a momentálně také elektro-jazzový projekt Harmony, který by se měl veřejně představit na podzim letošního roku. Pojďme nahlédnout do jeho dílny.

Na co aktuálně hraješ?

Hraji na trubku značky Van Laar, jejímž výrobcem je Hub Van Laar z Holandska, jedná se typ na bázi OIRAM III, který jsem si trošku nechal upravit dle sebe. Je to ruční výroba a Hub je vynikající nástrojař. Jinak křídlovku mám značky Yamaha Gold Plate 631G, nátrubky Marcienkiewicz. Mikrofon používám DPA, lepší jsem na dechy zatím nenašel a když už je řeč o nějakých krabičkách, tak jako multiefekt používám TC Helicon, který využívám často v elektro projektech atd.


Jaké máš oblíbené kousky a máš zkušenost s opravdu hrozným nástrojem?

Takový neexistuje, ale vzpomínám si, že když jsem začínal v Chebu v dechovce, bylo mi tak asi 8 let, dostal jsem erární křídlovku a furt se mi na to hrálo strašně, nic se neozývalo, nic nefungovalo, a přesto mě na to nutili hrát asi 1,5 roku, než jsem zjistil, je v ní je díra a veškerý vzduch uniká jinudy, než by měl. Byl jsem malý pako a tohle mi nedošlo. Pak to spravili a bylo to v cajku. Oblíbené kousky vlastním a využívám.

Do sbírky bych si rád pořídil jakoukoliv další trumpetu. Ono to je pro mě jako další dítě. Spousta mých kolegů se zbavuje starých nástrojů a kupují nové. Na tohle já nikdy neměl koule. Bylo by mi to hodně líto. Ono když trávíš s tím nástrojem denně několik hodin, jsi s ním při těch nejlepších hudebních akcích, ale i při těch nejhorších, zamiluješ si ho. Proto se nedokážu zbavit žádný trumpety. Je to sice věc, ale já k ní vždycky přirostu citově.

Nejhorší muzikantský zlozvyk?

Závidět, hudrovat, nadávat, stěžovat si na prachy a machrovat

A nejlepší hudební zážitek?

Tak to je těžké, konkrétně se to nedá zodpovědět. Bylo jich už docela dost. Obecně by se to dalo shrnout tak, že nejlepší hudební zážitek pro mě je takový, když mám možnost si hezky v klidu zahrát s kvalitními hráči muziku, která mě baví a být součástí něčeho, co vzniká právě v ten daný moment na pódiu. To je pak jízda a žiju z toho dlouho…