Gibson Firebird ve verzi Studio T 2017

Dnes už ikonický model Firebird, který byl u Gibsonu vůbec první sériově vyráběnou kytarou s průchozím krkem, se od své premiéry v roce 1963 dočkal řady úspěšných následovníků a modifikací, většinou označovaných římskými číslicemi. Na letošní rok si Gibson kromě klasické verze s bohatšími intarziemi připravil také finančně dostupnější variantu Firebird Studio T 2017.

Na rozdíl od originální předlohy má Studio celistvý mahagonový korpus a lepený krk z identického dřeva s klasickou (ne reverzní) hlavicí. Subtilnější profil Slim Taper umožňuje pohodlnou a rychlou hru levé ruky, palisandrový hmatník s 22 jumbo pražci osazovanými pomocí špičkové technologie Plek a plošším dvanáctipalcovým radiusem nese kulaté polohové značky z akrylátu, nultý pražec ze směsi Tektoid a menzura byla spočítána na 24.75 palce.

Hardware sestává ze struníku a pevné hliníkové kobylky tune-o-matic s ocelovými kameny a stavitelnými šrouby. Ladění mají na starost osvědčené uzavřené strojky typu Mini Kidney od firmy Grover. Kytara je vybavena dvojicí humbuckerů Gibson - krkovým modelem 496R a kobylkovou variantou 4987T doplněnými samostatnými ovladači hlasitostí a tónových plus třípolohovým páškovým přepínačem umístěným na spodním rohu těla.

Gibson Firebird Studio T 2017 je vyráběn ve dvou barevných provedeních - decentním transparentním Vintage Sunburstu a výraznější modré verzi Pelham Blue s černými pickguardy. Korpusy jsou ošetřeny tenkou vrstvou nitro laku ve vysokém lesku, což umožňuje dřevu postupem času přirozeně dozrávat. První kousky z nové edice se už objevily na českém trhu, jejich cena se pohybuje okolo 28 600 Kč včetně pevného kufru a lze je objednat i v levoruké variantě.