Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek -

Godin Multiac Nylon DA: hezký zvuk a vše pod kontrolou

Kanadská firma Godin patří k inovátorům na trhu – a dokazuje to i kytara Multiac Nylon Duet Ambiance. Už na sucho zní výborně a její hlavní předností oproti levnějším konstrukčním příbuzným je předzesilovač: speciálně navržený Fishman.

Nejdříve si nástroj, vyráběný také s označením SA (Synth Access pro Roland kytarové synťáky), trochu popišme. Přední deska je ze smrku, zbytek těla z mahagonu (chambered). Hmatník je na první pohled ebenový, nicméně jedná se o speciální materiál Richlite, který prý používají i Gibson a Martin. Důvodem jeho využití je údajně stabilita, kterou ještě podtrhuje krkem protažená „klasická“ výztuha.

Kytara je uživatelsky velmi příjemná a skvěle zní už na sucho. Za dva roky, co na ni hraju, jsem vyzkoušel struny různých značek a síly a vždycky dávala dobrý zvuk a hlavně dobře intonovala. Dobrým zvukem myslím zcela čitelný a vyvážený přednes toho, co do kytary dáváte – v tom je tento nástroj dost nemilosrdný a velmi přesně reaguje na vaši dynamiku.

I když nejde o klasickou nylonku, nenajdete tady rezonanční otvor, a proto nebudete mít problémy se zpětnou vazbou. Díky systému snímání se „ven“ dostane i nějaké to golpe a expresivnější techniky. Následovníci Tommyho Emanuela nechť ale volí jiné nástroje.

Snímání je založeno na dvou zdrojích. Prvním je podkobylkový transducer, taková variace na piezzo od Godina, druhým je Fishman systém simulace snímání mikrofony pod smrkovou deskou. Tam je možno vybírat hned ze čtyřech simulací. Každá je specifická, má své kouzlo a bez problémů, což je podstatné, proleze kapelou.


Ovládání dále nabízí hlasitost, ekvalizér a blend. Tím je poměr mezi kobylkovým snímáním a simulacemi mikrofonu. Velmi užitečná věc, hlavně pro nahrávání, řekl bych. Napájení 9V je přístupné bez šroubováku a že přichází ona chvíle pream indikuje červeným světýlkem.

Zesílit kytaru můžete několika způsoby. Mně se nejvíce osvědčilo před D. I. box přímo do PA nebo přímo do počítače při nahrávání. Většinou se mi stalo, že se zvukař přišel podívat, co je to za bezproblémovou kytaru s tak pěkným zvukem.

Vysoký komfort je cela přiměřený ceně okolo padesáti tisíc. Při troše snahy lze dostat zajímavý zvuk i z lampového aparátu (ale proč?), hezká zkušenost byla i s AER. Jenže, proč se s tím tahat, když to není třeba. Zkrátka, tahle kytara je pro ty, kdo chtějí hezký zvuk nylonky a zároveň mít vše pod kontrolou.

Pozor, jestli tuto kytaru budete shánět, řeč byla výhradně o modelu Multiac Nylon Duet Ambiance. Jak je u této firmy zvykem, i na pohled velmi podobné kytary totiž mohou skrývat rozdíly, nejčastěji v elektronice. Ale buďte v klidu, ani v bazarech byste neměli tápat. Kytary Godin na sobě mají většinou jasně vyznačeno, o jaký typ se jedná. A mimochodem, vlastní ukázku s kapelou Inversion najdete zde.

Tagy Godin

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY