Přejít k hlavnímu obsahu
Foto, zdroj: YouTube
Foto, zdroj: YouTube
Leon -

Kauza Pussy Melter: TC Electronic vzdal boj s prudérností

Slangovému významu anglického slova „pussy“ se opět dostalo mimořádné pozornosti. Ovšem tentokrát naštěstí nejde o pokračování šťavnatého, politicky laděného příběhu situovaného do české kotliny, ale o mediální guláš, jehož hlavní ingrediencí se stalo označení nového signovaného presetu TonePrint, který jako nadstavbu k některým modelům efektů nabízí firma TC Electronic.

U zrodu celé kauzy stojí člen kalifornské kapely Steel Panther Russ Parrish, známý pod přezdívkou Satchel, jenž je autorem presetu pro delaye řady TCE Flashback a softwarovému souboru z edice Artist dal poněkud konfrontační název Pussy Melter.

Firma vzorek začátkem července oficiálně odsouhlasila, preset umístila do online knihovny, a to navíc s nešťastně zvoleným textem začínajícím slovy: „Když jsme se setkali se skvělým kytaristou Steel Panther, měl jen jednu podmínku: aby tón byl stejně vlhký jako dámy v první řadě!“, čímž se Satchel zřejmě snažil diplomaticky naznačit atmosféru koncertů své domovské party.

Zatímco v živém vysílání českého veřejnoprávního rozhlasu bylo používání slova „pussy“ (v anglické i české verzi) nepřímo posvěceno z nejvyšších politických míst a k následným nesouhlasným reakcím se Hrad postavil s očekávaným flegmaticko-arogantním přístupem, tak dánský výrobce zvolil po negativní odezvě taktiku okamžitého ústupu.

Vedení společnosti zřejmě nepočítalo s faktem, že vydáním peprněji nazvaného vzorku vstupuje na velmi tenký led, který ale má v současné době mnohem křehčí strukturu než před pár lety. Svou roli asi sehrál i předpoklad, že hudebnická komunita je v určitých ohledech benevolentnější. Jenže tato predikce se tak úplně nepotvrdila aneb řečeno s odkazem na novátorské pokusy Járy Cimrmana: Nápad jistě dobrý. Výsledky nebyly dobré.


V krátkém čase po vydání presetu se totiž ozvala část ženské muzikantské enklávy, která název TonePrintu označila jako „urážlivý a zjevně sexistický“. Poté, co se výbušné téma postupně šířilo po různých hudebních webech a diskuzních fórech, se k oponentní petici přidali i další (především američtí) hudebníci, svou troškou do „sexistického“ mediálního mlýna přispěli také někteří fanoušci kvarteta Steel Panther a servery se začaly rychle plnit odmítavými příspěvky často začínajícími zkratkou WTF.

Výsledkem veřejného tlaku bylo přejmenování presetu z původního Pussy Melter na nekonfliktní Repeat Offender a kajícná omluva výrobce, společně s vysvětlením, že tým TCE se několik dní snažil o nápravu a po telefonu i emailu konzultoval se Satchelem změnu názvu. Některé jeho nové návrhy byly údajně ještě odvážnější než originál, což firma okomentovala slovy: „bylo to jako žádat žraloka, aby se choval jako tuňák.“

Předmětem tohoto článku rozhodně není snaha najít to jediné správné, všeobjímající a po všech stránkách korektní řešení, ale snad by nebylo úplně od věci přihlédnout ke skutečnosti, že Satchelova kapela Steel Panther patří do ranku tzv. komediálního glam metalu, což se u SP odráží nejen v nadsazených textech, oblečení, makeupu nebo přehnaných gestech, ale součástí téměř nezbytné image daného žánru je také odpovídající slovník jednotlivých členů a způsob komunikace s médii a fanoušky.

V návaznosti na styl a k němu příslušející (přiznejme, že trochu neandrtálskou) prezentaci glam metalových Steel Panther tak slovní spojení Pussy Melter dostává spíš nejapně humorný než jasně pejorativní podtext. To ovšem nijak neomlouvá rozhodnutí marketingového oddělení TC Electronic, které mělo počítat s tím, že především na americké půdě se tento nápad nemusí setkat s pochopením, což se také s nebývalou razancí potvrdilo.

Nutno podotknout, že na vyjádření odmítavého postoje mají všichni protestující samozřejmě absolutní právo. Překvapení nad nemístným a nezřídka vulgárním humorem členů SP by bylo asi také pochopitelné, ale nazvat kapelu partou misogynů tvrdě diskriminujících práva žen a porušujících sociální spravedlnost nebo názory, požadující po TC Electronic vyplatit muzikantkám (všem?) za jejich psychickou újmu tučné odškodné, vrátit peníze pohoršeným vlastníkům produktů TCE, či dokonce označení zaměstnanců firmy za lidský odpad, je mírně řečeno za hranou.

Nehledě na to, že v případě inkriminovaného TonePrintu se nejedná o adresně směrovanou invektivu, nýbrž o prvoplánově lascivní název úzce specializovaného softwarového produktu, jenž se sociální či dnes mnohdy uměle eskalovanou genderovou otázkou nemá nic do činění.


Každá mince má dvě strany a je na každém, aby posoudil, která z nich je mu bližší – Steel Panther sice teď mají máslo na hlavě, nicméně hledat u rock' n' rollových kapel aureolu hyperkorektnosti, která jim nepřísluší ani nesluší, může být kontraproduktivní. Přehnaně odsuzujícími reakcemi bychom si podřezávali i vlastní větev a podporovali roztáčení kolotoče dalších zákazů, opatření, mantinelů a jiných korekcí, které ve své zbytnělé podobě mohou mít (nejen) na hudební odvětví ničivý dopad.

Vroucí voda kolem nafouknuté aférky Pussy Melter má prostě příliš kalnou barvu s možná nechtěně bigotním odérem. Pod tímto úhlem pohledu by při marném hledání dna mohl hudbymilovný člověk v budoucnu hypoteticky narazit např. na efektovou krabičku s nevinným názvem Mother's Milk Uploader, což by po důsledné analýze slovního spojení a se snaživým přispěním některých agilních spolků mohlo mít za následek třeba guerillové povstání kojících matek nebo případně časově neomezenou stávku amerických mlékařů.

A to by byla škoda, protože mléko je přece zdravé. I když v dnešní přecitlivělé době už vlastně ani to není úplně jisté. Jistotou ale je, že díky kauze Pussy Melter a následnému Pyrrhovu vítězství dostalo reinkarnované volební heslo Make America Great Again zase pěkně na zadek.

No a pro ty, kteří byli ochotni dočíst tento příspěvek až téměř do konce, je zde informace vracející se zpět k podstatě Frontmana: zároveň s omluvou vydala společnost TCE také druhý Satchelův preset TonePrint, tentokrát s označením Viagra Substitute, jenž je určen pro reverby ze série Hall Of Fame.

P.S. Doufejme, že se pro změnu neozvou spravedlivě rozhořčení muži s určitou (pro většinu pánské populace dříve či později pravděpodobně nevyhnutelnou) dysfunkcí, a s podporou zástupců farmaceutické společnosti Pfizer nebudou značku TC Electronic žalovat za bezbřehý sexismus, zneužití ochranné známky a naplnění skutkové podstaty nekalé hospodářské soutěže.

To by Uli Behringer, majitel stejnojmenné německé firmy a ředitel filipínského holdingu Music Group, pod nějž spadá i TCE, asi velkou radost neměl. Nemluvě o managementu dánského výrobce, který by musel hasit další mediální požár zažehnutý slovním výrazem hystericky a jednostranně vytrženým z hranic nepochopené abstrakce.

Tagy gender TC Electronic

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY