Lampová komba Blackstar z edice 10th Anniversary

Britský výrobce kytarových aparátů Blackstar letos slaví 10 let od svého vzniku a v rámci oslav těchto kulatin vydává limitovanou edici kompaktních lampových komb 10th Anniversary, kterou tvoří modely Artisan 10 AE, Artist 10 AE a Series One 10 AE s vlastnostmi převzatými od svých větších předchůdců, a koncovými jednotkami o výkonu 10 W.

Každá varianta je osazena dvanáctipalcovým reproduktorem Celestion 70/80, reverbem, emulovaným nahrávacím výstupem, sendem a returnem sériové efektové smyčky s volbou citlivosti, trojicí reproduktorových výstupů pro kabinety s impedancemi 1x16, 1x8 a 2x16 ohmů a vstupem pro jedno nebo dvoutlačítkový footswitch přepínající okruhy boost/overdrive a reverb.

Artisan 10 AE s ovladači Volume, Tone, Reverb a Master nabízí tradiční britský crunch, míru zkreslení lze skokově navýšit tlačítkem Boost a v koncovém stupni najdeme jednu lampu EL34. Artist 10 AE disponuje stejným ovládáním ovšem s vyšší mírou zkreslení využívající obvod z firemního efektu HT-Drive, čemuž odpovídá i změna označení knoflíku Volume za Gain. Saturovanějšího zvuku dosáhneme po aktivaci funkce Drive a o výkon se stará elektronka 6L6.

Series One 10 AE jde zvukově ve stopách nadupaného high-gainového aparátu Blackstar S1 200, takže na své si přijdou také vyznavači agresivního moderního zkreslení. Pro větší flexibilitu byla u tohoto modelu tónová clona nahrazena známou funkcí ISF s plynule nastavitelným charakterem od britského po americký sound, nechybí spínač Overdrive a koncová lampa KT88 zajišťuje průraznou projekci s pevnými basy a masivními středy.

Každý z modelů komb Blackstar z edice 10th Anniversary bude vyráběn v limitované sérii čítající 1 000 kusů. Výroční řadu oceníte jak ve studiu tak i při cvičení nebo hraní menších akcí kde předimenzovaný výkon koncového stupně u "velkých" zesilovačů může být spíš kontraproduktivní. Cena novinek, které na trh dorazí v průběhu října, by se měla pohybovat okolo 500 eur.