Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Lennonův Gibson J-160E a další aukční rekordmani

Když si John Lennon společně s Georgem Harrisonem kupoval 10. září roku 1962 v liverpoolských hudebninách Rushworth’s Music House elektroakustiku Gibson J-160E za 161 tehdejších britských liber, rozhodně netušil, jakou budoucnost tento nástroj čeká a za jakou částku nakonec změní svého majitele. Kytara s lehce dobrodružnou historií byla totiž před několika dny vydražena kalifornskou aukční síní Julien’s Auctions za závratných 2,41 milionu dolarů a přešla do vlastnictví anonymního kupce.

Ale zpět do šedesátých let - den po koupi nového nástroje se Beatles vrátili do londýnského studia, kde akustika prošla křestem v podobě nahrávání jejich prvního singlu u labelu Parlophone obsahujícího písně Love Me Do a P.S. I Love You.

Lennonovi i studiovým technikům zvuk nástroje maximálně vyhovoval a tak není divu, že jumbo, jenž bylo často zapojováno přímo do lampových komb Vox AC-30, lze slyšet i na B-straně singlu This Boy z roku 1963 a dalších nahrávkách prvních dvou alb Please Please Me a With the Beatles ze stejného období.

Gibson J-160E stál také u zrodu hitů She Loves You, I Want to Hold Your Hand nebo From Me To You, jenž jsou z velké části Lennovou prací (společně s basistou Paulem McCartneym) a které pomohly dostat liverpoolskou čtveřici na vrchol tehdejšího hudebního Olympu. Gibsona v té době rád využíval i George Harrison, ale nástroj se u kapely moc dlouho neohřál.

Při vánočním koncertním maratonu konaném v prosinci 1963 v londýnském Astoria Cinema, kde Beatles vystupovali po boku mnoha dalších kapel, byla kytara odcizena ze zákulisí a od té doby se po ní slehla zem. Až po více než půl století se akustika objevila v bazaru ve Spojených Státech, kde ji náhodně zakoupil John McCaw.

Shodou šťastných náhod se nástroj dostal až do rukou experta na kytary a technické vybavení Beatles Andyho Babiuka, jenž podle detailů (ošoupaný lak na horní smrkové desce, rýhy na hlavě a lubech) a výrobního čísla potvrdil pravost Lennonovy kytary. Štěstím také bylo, že Gibson nikdy neprošel žádnými opravami laku a dokonce ani přebroušením nebo výměnou pražců. Vše, včetně krkového snímače, elektroniky a mechanik se dochovalo v originální a nezměněné podobě.


Lennonův Gibson J-160E 1962 je druhou nejdražší kytarou, která byla v různých aukcích vydražena. Primát drží podle Guinessovy knihy rekordů bílý model Fenderu Stratocaster, podepsaný 19 muzikanty včetně Keitha Richardse, Erica Claptona, Paula McCartneye, Jeff Becka, Briana Maye, Jimmyho Page, Bryana Adamse, Stinga nebo Davida Gilmoura. Fender byl na charitativní aukci Reach Out To Asia v Kataru v roce 2005 prodán za rekordních 2,7 milionu dolarů a výtěžek byl věnován na konto rodin obětí ničivé vlny tsunami, která rok předtím zpustošila část asijského pobřeží.

K částce milionu dolarů se přiblížil i další Stratocaster, tentokrát ročník 64 v třítónovém burstu s palisandrovým hmatníkem, se kterým Bob Dylan pobouřil na festivalu v Newportu v roce 1965 publikum, když na striktně folkové akci vystoupil s elektrickým bandem, což byl v té době téměř revoluční počin, jenž pro řadu skalních folkových fanoušků hraničil s anarchií. Letitého Fendera vydražila v roce 2013 síň Christie's za 965 000 dolarů.

Špatně si ale nevedly ani ostatní nástroje pocházející ze sbírek členů asi nejslavnější kapely světa - elektrický model Maton Mastersound, který v šedesátých letech vlastnil George Harrison, byl v květnu prodán za částku 458 000 dolarů a za Lennonův vintage kousek Gretsch 6120 Chet Atkins, použitý při natáčení hitovky Paperback Writer, zaplatil nový majitel Jim Irsay 530 000 dolarů.

A zkrátka v tomto případě nepřijdou ani bubeníci - velký buben značky Ludwig, pocházející ze soupravy, na kterou v roce 1964 hrál Ringo Starr na známém vystoupení Beatles v americkém televizní estrádě The Ed Sullivan Show, má také nového vlastníka, jenž za tuto relikvii byl na zatím poslední aukci společnosti Julien’s Auctions ochoten zaplatit těžko uvěřitelnou částku 2,125 milionu dolarů. Jak se zdá, tak některé nástroje jsou skutečně skvělou investicí do budoucna, zejména pokud mají výjimečnou historii okořeněnou slavnými jmény.

Tagy Gibson

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY