Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Mad Professor Old School 11: minimalismus v praxi

Kytarová hlava Mad Professor Old School 11 Head může na první pohled působit až příliš stroze a jednoduše. Věřte, ale že v tomto případě je méně více. Tohohle "šíleného profesůrka" si rychle zamilujete právě díky jeho jednoduchosti.

Jak to vypadá?

Klasická kytarová hlava příjemně kompaktních rozměrů 400 x 240 x 210 mm a poctivé váhy 10,5 kg. Po designové stránce nadmíru povedená záležitost, neboť kombinace černé a krémové koženky působí elegantně, robustní kožené madlo vám dodá pocit jistoty při přenášení a jediný potenciometr na ovládacím panelu zase jistotu, že nestrávíte hodiny a hodiny hledáním a nastavováním toho správného zvuku a zbude vám tak mnohem více času na samotné hraní.

Ano, čtete správně, tahle celolampová hlava o výkonu 11 W disponuje skutečně pouze jediným potenciometrem – a to Volume. Dále už na předním panelu kromě nástrojového vstupu a "diamantového" oka signalizujícího přístroj v provozu, nenalezneme zhola nic. A zadní panel nám toho nenabídne o mnoho více. Zdířku pro síťové napájení, spínač On/Off, krytku pojistky a výstup pro reproduktor o impedanci 8 ohmů.

V útrobách hlavy pak nalezneme jednu lampu ECC83/12AX7 v předzesilovači a jednu 6V6 v zesilovači koncovém. Vše poctivě prodrátované a ručně pájené. Minimalismus a poctivá práce v každém směru. Kdo rád kroutí knoflíky a mačká čudlíky, bude zklamán, kdo naopak chce jen zapojit kytaru a hrát, bude nadšen.


Jak to hraje?

Měl jsem to štěstí a zesilovač testoval ve spojení s reprobednou ze stejné stáje (Mad Professor Porter 112) osazenou jedním 12" reproduktorem Jensen Neo Tornado. Překvapilo mě v první řadě to, jak pekelně hlasitých může někdy být i pouhých 11 W – a to ani nebylo potřeba kroutit Volume nadoraz. Zesilovač nabízí přirozeně pouze jeden kanál, ale kdo touží hlavně po přirozeném, teplém, lampovém zvuku, ve kterém je v první řadě slyšet charakter kytary i zesilovače, bude šťastný jako pes drbaný za obojkem. Tady výrobce nelže – tohle je prostě stará škola a čistý zvuk vás (v závislosti na snímačích) bude provázet někam před polovinu dráhy potenciometru Volume.

S nárůstem hlasitosti pak začíná zvuk krásně kreslit a tóny se vám pod prsty doslova rozezpívají. Samozřejmě nějaké větší zkreslení než lehký crunch ze zesilovače bez pomoci další krabičky nedostanete, ale to které zesilovač umí, umí skutečně parádně. Pokud ale do signálové cesty postavíte nějaké to ostřejší kreslítko, zesilovač si bez problémů poradí i s nabroušenějším zvukem, aniž by se vytratil jeho přirozený charakter. Zesilovač navíc skvěle reaguje na dynamiku vaší hry i na práci s potenciometry na kytaře, takže i přes svou spartánskou výbavu se s ním dá uhrát celkem pestrá paleta zvuků.

Závěr

Ačkoliv nízký výkon a jednoduchá výbava může ukazovat spíše na zesilovač do zkušebny, do studia či k domácímu zkoušení a nahrávání, tak ve skutečnosti se s ním dá uhrát i nějaký ten menší klubík (vyzkoušeno v praxi se středně hlasitou rockovou partou) – rozhodně se neztratí.

Cena tohohle "profesůrka" činí nějakých pětadvacet tisíc, což není málo, ale za ručně prodrátovaný zesík s vynikajícím zvukem, navíc Made In England, to lze tolerovat. Pokud byste ale k tomuhle mazlíčkovi chtěli i reprobednu stejné krve, připravte si těch tisícovek minimálně o devatenáct víc. Ovšem pokud Mad Professor Old School 11 Head přesně naplňuje vaše představy o zvuku a vaše peněženka to unese... stojí to minimálně za úvahu.

Tagy Mad Professor Mad Professor Old School 11

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY