Mikrofony sE Electronics V3, V7 a X1A: kvalita za dostupnou cenu

Na kalifornském veletrhu AES představila americká firma sE Electronics trojici nových, finančně dostupných mikrofonů, kterou tvoří v případě tohoto výrobce vůbec první dynamické modely V3 a V7 a studiový multifunkční kondenzátorový mikrofon X1 A, jenž rozšiřuje populární řadu špičkových typů X1, X1 R a X1 T, patřící od roku 2011 mezi nejpoužívanější mikrofony z produkce sE Electronics, jejíž výrobky používají na koncertech i při studiové práci třeba Linkin Park, Black Sabbath, Tom Petty, Billy Idol nebo Paramore.

Model V3 s kardioidní charakteristikou má stejně jako verze V7 robustní tělo ze zinkové slitiny a ocelovou mřížku a speciální měděná cívka doplnění neodymovými magnety je navíc před parazitními zvuky chráněna vnitřní pěnou a patentovaným systémem uchycení zabraňujícím mechanickým vibracím. Piny výstupního XLR konektoru jsou pro lepší přenos signálu pozlaceny, frekvenční rozsah činí 50 Hz až 16 kHz a impedance je 600 Ohmů.

Superkardioidní varianta V7 disponuje aluminiovou cívkou DMC7 dodávající zvuku precizní kontury, frekvenčí rozpětí se pohybuje v rozmezí 40 Hz až 16 kHz a impedance je 300 Ohmů. Mechanický způsob uchycení cívky a eliminace ruchů jsou řešeny identicky jako u předchozí verze. Oba modely výrobce doporučuje pro studiové i pódiové ozvučení elektrických kytar, zpěvu, bicích nebo dechových nástrojů.


Kondenzátorový kardioidní mikrofon X1 A překvapí v dané cenové kategorii velmi pečlivě zpracovanou celokovovou konstrukcí a nechybí integrovaný windscreen. Nově navržená kapsle zajišťuje nadstandardně transparentní a frekvenčně vyrovnaný přednes v rozpětí 20 Hz až 20 kHz, nízký šum a max. SPL se pohybuje na hranici 150 dB. Na těle najdeme přepínač AS snižující hladinu vstupního signál o -20 dB a také Low Cut Filter (100 Hz, 6dB/okt) eliminující basové pásmo.

Finančně dostupné mikrofony sE Electronics V3, V7 a X1 A se svou zvukovou kvalitou a zpracováním určitě řadí do kategorie "hodně muziky za málo peněz", což uvítají nejen profesionální zvukaři, ale i majitelé malých domácích studií, poohlížejících se po variabilním mikrofonu s příjemnou cenou. Ta u kondenzátorového X1 A (plus mikrofonní držák a redukce) činí cca 130 Euro, u dynamického V3 asi 90 Euro a u V7 cca 130 Euro, oba modely jsou dodávány s černým ochranným windscreenem, držákem, redukcí a zipovým pouzdrem.