Multifunkční Zoom AC-2 Acoustic Creator

Japonský Zoom uvede v brzké době na trh podlahový multifunkční efekt AC-2 Acoustic Creator určený pro použití s akustickými nástroji snímanými piezo nebo magnetickými snímači. Pedál kombinuje vlastnosti předzesilovače, enhanceru a direct boxu. Je doplněný o ladičku, reverb, boost a funkci antifeedback potlačující zpětnou vazbu.

Díky modelingovému enhanceru je možno vrátit nástroji muzikální a organický zvuk, jenž je v případě použití integrovaného snímače téměř vždy částečně degradován, booster se zdvihem až +9 dB je využitelný nejen na sóla, ale je schopen vyrovnávat také hlasitostní diference při použití rozdílné hrací techniky (prsty, trsátko apod.) a preamp s nízkošumovými obvody zvládá pracovat se signálem z magnetických i piezoelektrických snímačů včetně pasivních systémů.

Na vlnovitě řešeném hlavním panelu s potiskem imitujícím dřevo najdeme rotační přepínač pro výběr z celkem 16 režimů, které volíte podle tvaru vaší kytary (jumbo, parlor, dreadnought, single cutaway atd.) a v nabídce nechybí ani mody pro dobro, nylonku, dvanáctistrunku a dokonce i kontrabas. Sekce preampu disponuje kromě hlasitosti a třípásmových korekcí také třípolohovým spínačem pro volbu typu snímače a diodou signalizující přebuzení.

Další potenciometry slouží k nastavení reverbu a decibelové hladiny boosteru, vedle přehledného chromatického tuneru je umístěno prosvícené tlačítko antifeedbacku, které po zapnutí začne problikávat, což znamená, že funkce vyhledává kritickou frekvenci způsobující zpětnou vazbu a dioda svítí stabilně až po detekci daného pásma.

Pro aktivaci boosteru a ladičky, kdy je automaticky zapnuta i funkce mute, jsou zde dva kovové nášlapné footswitche pomocí kterých se také nastavuje mod pro stažení nového firmwaru. Na bocích najdeme nástrojový vstup, konektor USB Micro-B a dvojici výstupů z nichž jeden může být využit pro připojení sluchátek.

Na čelní straně šasi je umístěn symetrický XLR výstup s tlačítky Pre/Post (pozice ekvalizeru) a odpojení uzemnění, síťový spínač s režimem Eco a zdířka 9V adapteru. Krabičku lze samozřejmě napájet i dvojicí tužkových AA baterií. V tomto případě je kombinací tlačítek Boost a Anti F.B. možno vybrat optimální pracovní režim pro alkalické nebo Ni-MH články.

Zoom AC-2 Acoustic Creator je velmi flexibilní zařízení vybavené užitečnými funkcemi, které na rozdíl od některých programovatelných a mnohdy zbytečně předimenzovaných multiefektů skutečně využijete. Novinka by se měla dostat do distribuce pravděpodobně na přelomu června a července za cenu cca 200 dolarů včetně adapteru.