Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Čapek -

MXR Carbon Copy Bright: aby bylo jasno!

MXR Carbon Copy je jeden z nejpopulárnějších kompaktních analogových delayů posledních let. Svým rozměrem, přímočarostí a měkkým analogovým zvukem s možností zapnutí vkusné modulace si získal místo na pedalboardech již mnoha kytaristů. MXR se rozhodlo na jeho úspěchu kapitalizovat a zároveň nabídnout něco dostatečně odlišného - představili tak trhu Carbon Copy Bright. Závěrem minulém roku jsme o něm už informovali v novinkách.

Pokud jste s původním Carbon Copy obeznámení, je nutno říci, že se jedná o ten samý koncept – 600ms analogového delaye, jednoduché ovládání, volitelná modulace. „Jediný“ rozdíl je ve zvukovém charakteru. Kde se Carbon Copy drží ve zvukově jemnějším, měkčím a teplejším teritoriu, tam se Bright ocitá na druhé straně barikády a nabízí ostré a jasné echo, které si ovšem stále zachovává tradiční degradaci zvuku, kterou u analogového echa tak milujeme. Degradace jen funguje na opačnou stranu – Carbon Copy ztrácí výšky, kdežto Bright spíše zvuk ztenčuje do středovýškových frekvencí. Mírně se tak přibližuje zvukovým charakterem některým páskovým delayům z dob minulých, či jejich moderním variacím (ke srovnání se nabízí například špinavější Echoplex).

Nelze samozřejmě říct, který z modelů je lepší či horší – každý se nabízí pro jiné využití. Původní Carbon Copy se hodí více na subtilní hraní, frekvenčně lépe doplňuje jasnější nástroje a vytváří měkčí atmosferickou stěnu echa. Bright pak zvukově velmi dobře vyvažuje temnější nástroje či nástroje, u kterých je důležité podtrhnou delayem jasnost – baskytaru, basové syntezátory, bicí automaty atd, které by s temnějším delayem mohly splývat v nekonkrétní zvukovou kouli. Hodí se také na perkusivnější a rytmické hraní a jeho celkový charakter je ostřejší a agresivnější. To lze především slyšet u delších časů zpoždění, kdy se ve zvuku ozývá lehké přirozené zkreslení analogových čipů – to je u původního Carbon Copy odfiltrováno. Pro někoho se může jednat o vadu, pro někoho o vítaný nabroušený charakter.

Kdo již Carbon Copy vlastní, tomu nelze než doporučit dokoupit Bright to tandemu – otevřou se tím nové možnosti. Zachováním funkcí a zásadní změnou charakteru zvuku MXR dosáhli možnosti volby zákazníků bez nutnosti kompromisů. Důležité je tedy pochopit, že Carbon Copy Bright nemá být lepší – pouze jiný. Snad už je tedy jasno!

Tagy MXR

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY