Přejít k hlavnímu obsahu
Oz Noy
Oz Noy
Jan Sládek -

Naučte se s Oz Noyem poťouchlé kotrmelce

Po úspěšných albech Twisted Blues 1 a 2 letos Oz Noy připravil další pecku: desku Who Gives a Funk, na které najdete hosty jako Fred Wesley, Robben Ford, Dweezil Zappa nebo John Medeski. Neznáte ho? Pojďme se společně mrknout na to, co je na něm zajímavé a proč byste ho znát měli.

Oz Noy pochází z Izraele, ale hudební duší je nejvíc doma v USA – jazz, funk, blues, to všechno v jeho hře najdete chytře smíchané. Chytře a rytmicky. Jak sám říká, můžete hrát téměř cokoliv, pokud je to rytmicky perfektní. A sám se toho drží. Jeho záliba v exotických stupnicích, případně hraní mimo stupnice nemusí hned každému pohladit ucho. Jenomže jen co vás tyhle kejkle začnou tahat za uši, Oz Noy zajede zpátky do groovu – a vy si uvědomíte, že ten groove je přesně tím, na čem se všechny ty kotrmelce vezou. Není to prostě žádná samoúčelná kytarová akrobacie, jenom tak trochu poťouchlé hraní do písniček.

Odtud taky název Twisted Blues pro předchozí desky. Najdete tam poněkud netradičně předělané známé věci (třeba Cissy Strut od Meters), podobný mechanismus najdete i na Who Gives A Funk! Ono, předělat v roce 2016 pecky jako Little Wing a I Feel Good tak, aby to nebyla jen další v řadě vykrádaček, to chce chytrý přístup. První z těchto skladeb možná také proto ležela Ozovi v šuplíku několik let nahraná, než ty kytary doaranžoval. A výsledek je, inu, twisted. Jenomže ulétlou harmonizaci notoricky známé skladby zase vyváží tradiční a moc hezký projev zpěváka.

Je jasné, že na takovou hru potřebujete nějaké to vybavení. Zároveň se Oz Noy se živí instrumentální hudbou, takže – jak říká jeho kolega Guthrie Govan – to znamená hodně koncertů na hodně kontinentech pro málo lidí. Takže: nemáte žádné kamiony, jen dvě ruce a ekonomickou třídu v letadle. Vedle vybavení na nahrávání má tedy i Oz Noy kompaktnější set pro cestování.


Kytary:
Fender Relic 69 Custom Strat
Fender Relic 58 Custim Tele
nahrává ale i na Gretch, Gibson LP 57, Taylor

Aparát:
Modifikovaná hlava TWO ROCK Gainmaster, 2x12 bedna s Celestion 2x12; kam toto nelze dovést, preferuje Fendery, Twin nebo DeVille

Efekty (vybrán jen mobilní set):
Vertex-Axis Wah, Fulltone-Octafuzz, LA Sound Design-Buffer, Xotic-SP Compressor, Xotic-RC Booster, Xotic AC Booster, Ibanez-TS808 (Analog Man Brown Mod), XTS-Atomic Overdrive, Demeter-Tremolator, MXR-Phase 90, MXR-Stereo tremolo, Malakon–Vibrato, DLS-RotoSim, Boss-DD7, Line6 M13, 2x LINE6 Expression Pedals, Boss-FV 30H, TC Electronics PolyTune.

Vidíte tedy, že i když má kytary a aparát hodně vintage (a hodně drahé), nemá problém sáhnout, jak sám říká, pro všechny ty divný zvuky, klidně do digitálního multiefektu Line 6.

Oz Noy ale také vyučuje. Na internetu najdete několik placených i neplacených kurzů, které stojí za to. Soustředí se hlavně na rytmus a to, aby vaše hraní znělo zajímavě. A na jeho stránkách k jeho deskám najdete i noty. Ne transkripce sól, ale prostě noty, které dal muzikantům, aby s tímto materiálem mohli jammovat. Takže se můžete pěkně přidat i vy.

Přeji ladnou plavbu hmatníkem!

Tagy gear

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY