Nepřeslechnutelný dreadnought Epiphone DR-100

Historie vzniku téhle epiphonské "popelky" sahá až do minulého tisíciletí, konkrétně do roku 1970, kdy pod značkou Epiphone začala firma Gibson vyrábět série modelů akustických kytar PR-725, PR-745 a PR-765. V osmdesátých letech pak vývoj pokračoval koncertními kytarami s vylepšenou konstrukcí a překližkovou nebo masivní vrchní deskou, jejímiž zástupci byly série modelů řady PR-100, PR-200, PR-300, PR-350. Tvar těchto kytar také vycházel z klasického dreadnoughtu, který již svou hloubkou 12 cm naznačoval, že nejde o jen tak nějaké "dřevo" k trampskému táboráku.

Úctyhodný zvonivý zvuk již tehdy dodávaly přední deska ze smrkové (1991-1996) nebo cedrové (1997-2003) překližky, a mahagonové luby a krk. Samozřejmostí byl zaoblený hmatník, který byl zhotoven, stejně jako kobylka, z palisandru (rosewood). Kytara se již tehdy vyráběla v klasických barevných provedeních Natural, Sunburst a Black. Posledně jmenovanou (Black, verze DR-200) mám tu čest vlastnit od Vánoc roku 1995 dodnes, a musím říct, že kromě povinné výměny strun tato kytara zachovává již osmnáctým rokem stále stejný jasný zvuk.

Není bez zajímavosti, že na podobný kousek z dílny Gibsona, v provedení jumbo – pod označením J-200 hrál i sám rokenrolový král Elvis Presley, a to v roce 1969 při live koncertech v Las Vegas (viz dokument koncertu That's the way It Is). Na jeho počest vznikla v roce 2002 speciální limitovaná edice repliky této kytary, pod názvem Elvis Presley EJ-200E, v provedení Natural s pavučinovým pickguardem a s perleťovým nápisem Elvis Presley na hmatníku.

V roce 2004 byly modely PR (což znamená Presentation) přejmenovány na modely DR (Dreadnought). Číselné řady zůstaly víceméně zachovány, a tak přišel na svět model Epiphone DR-100. Konstrukce této akustické kytary zůstala zachována z osvědčeného modelu PR-100. Všechny modely mají charakteristický černý pickguard kapkovitého tvaru pod ozvučnicovým otvorem. Dvacetipražcový hmatník, který dobře sedne do ruky, byl také osazen palisandrem (ze kterého je zhotovena i kobylka), přední desku tvoří překližka z výběrového smrku, luby a zadní deska jsou z mahagonu. Díky této osvědčené kombinaci dává DR-100 barevný a zvonivý zvuk, který je opravdu nepřeslechnutelný, a lehce definovatelný. Samozřejmostí u těchto modelů je celokovová pochromovaná ladicí mechanika, zaručujicí přesné a plynulé ladění nástroje.

Koncept DR-100 je určený jak pro začínající hráče, tak pro pokročilé a profesionály, kteří požadují kvalitní nástroj za rozumnou cenu. Dreadnought Epiphone je vhodný pro bluegrass, folk, country, stejně jako rock a jiné žánry, a poskytuje vyvážený zvuk, který je opravdu "slyšet". V dnešním širokém spektru prodávaných akustických kytar, a zejména v poměru cena/kvalita je model DR-100 jistotou a zárukou, jakou jinde nenajdete. I to je důvod, proč zákazníci vyhledávají právě tuto modelovou řadu Epiphone. Modely řady DR-100 se vyrábějí v provedeních Natural, Sunburst a Black. V roce 2011 byla vyrobena limitovaná edice modelů Epiphone pod původním označením Epiphone PR-150.

Komentáře

No nevím, na tuto kytaru jsem sice nehrál, ale po svých zkušenostech s Epiphone ze spektra jak akustik, tak elektrik, bych se daleko radši poohlédl po kytarách Cort AD, případně po vyšších polomasivních modelech, kde jak zvukově, tak cenou Epiphone zadupe do země.

Vybiral sel sem levnou kytaru do 5000, rukou my proslo asi 40 kousku ruznych vyrobcu a tahle memu sluchu lahodil nejvice a mozna i lepe nez jine o mnoho drazsi ktere jsem jen zkousel pro porovnani. A po 3 mesicich kdy jsem ji ulozil do pouzdra pri stehovani se ani trochu nerozladila. Jsem maximalne spokojen. Za ty penize je to hodne muziky ;)