Přejít k hlavnímu obsahu
Bootch -

Nord LEAD 4 – znovuzrozená klasika

Když v roce 2003 švédská Clavia uvedla na trh syntezátor Nord Lead 2X, málokdo čekal, že o 10 let později bude tento dnes již legendární nástroj v červené stáji švédského výrobce stále ještě aktuální položkou. Nord Lead 2X přežil i své mladší bratry Nord Lead 3, jehož výroba byla ukončena již po dvou letech kvůli rozporům s legislativou EU ohledně použitých materiálů a Nord Wave, který i přes svou nespornou jedinečnost v několika ohledech nesplnil to, co od něj výrobce očekával. Na letošním hudebním veletrhu ve Frankfurtu představila Clavia již třetího následovníka Leadu 2X – Nord Lead 4. Podaří se Clavii konečně předčit svůj prvotní unikát?

Cenou to rozhodně nepůjde, vždyť cenový rozdíl mezi oběma modely je propastný. Téměř identickým designem zřejmě také ne, přestože nový Lead 4 na první pohled zaujme rudými dřevěnými bočnicemi, na které jsme již zvyklí z modelů Stage, Piano a Electro. S Leadem 4 se tento elegantní prvek poprvé dostává také na syntezátory. Tím ale designové rozdíly mezi oběma Leady končí. Display se po dvouřádkovém "větším" display u Wave vrátil k původnímu typicky "leadovskému" – tedy tříčíselnému minidisplayi, u kterého není možné pojmenovat daný zvukový rejstřík, a tak nezbývá než se spokojit s čísly. Co se týče zvukové stránky, je Lead 4 rozhodně bližší modelu Wave než původnímu Leadu 2X. Najdeme zde větší počet "použitelných" zvuků, méně těch, které sice na první poslech zaujmou svou originalitou a bláznivostí, nicméně těžko je lze využít v praxi. Zvukově Lead 4 opět nabízí širokou paletu od agresivních řezavých leadů až po jemné sametové plochy.

Clavia udělala rozhodně dobrý krok, když se rozhodla pro Lead 4 vrátit ke čtyř-partovému multitimbrálu jako tomu bylo u Leadu 2X. Jednotlivé finální zvuky lze tedy vytvořit až ze 4 dílčích zvuků. U Wave byla tato možnost omezena na 2 zvuky, což se sice může zdát jako dostatečný layer, ve finále ale často zjistíte, že to prostě není ono a "něco" tomu chybí. Dalším velkým minusem Wave byla absence funkce Split. Rozdělení klaviatury na 2 nezávislé části zkrátka nebylo možné. Tento nedostatek naštěstí Lead 4 odstraňuje. A oproti Lead 2X odstraňuje i chronický neduh absence efektové jednotky a možnost synchronizace tempa nejen pro efekty, ale i pro oscilátory, filtry a arpegia. Dalším plusem je, stejně jako u Wave, kompatibilita s programem Nord Sound Manager, kde si můžete zvuky uspořádat jak je libo. Dá se tedy říct, že Clavia postupně přichází na to, co jejím syntezátorům chybí a krůček po krůčku tyto nedostatky mizí.

Popravdě řečeno, už bylo na čase. Když jsem si totiž koupil svůj první Lead 2X, byl jsem nadšený a odpřísáhnul bych, že další syntezátor už nebudu nikdy v životě potřebovat. Do chvíle než jsem přišel na to, že jednotlivé rytmické části zvuků (oscilátory, filtery, arpegia…) není možné srovnat do jednotného tempa. Poťák "rate" sice na panelu nechyběl, avšak jeho citlivost by byla neřešitelným oříškem i pro senzibila aneb s trochou nadsázky i závan větru mohl změnit tempo o pěkných pár BPM. Když jsem si o pár let později pořídil Wave, byl jsem nadšený a odpřísáhnul bych, že další syntezátor už nebudu nikdy v životě potřebovat. Do chvíle, než jsem přišel na to, že… "WTF? Ten nástroj nemá Split? To snad není možné!". Nehledě na to, že dvou-partový multitimbrál prostě nestačí.

Nechme se tedy překvapit, jak si povede nový Lead 4, který si na první pohled vzal to nejlepší z obou svých předchůdců.

Tagy nord

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY