Přejít k hlavnímu obsahu
Jiří Hock -

Nord Lead A1, nebo Nord Lead 4?

Po nepřeberném množství softwarových synťáků ve formě plug-inů, které jsem vyzkoušel, se mi dostaly do rukou dva hardwarové kousky od švédské firmy Clavia. Nord Lead 4 (dále NL 4) a Nord Lead A1 (dále NL A1). Který bych si vybral?

Základní specifikace

Na první pohled vypadají stejně, jen NL 4 je o malinko větší a má víc ovládacích prvků. Konstrukce je celokovová v klasické červené barvě, jak jsme u firmy Clavia zvyklí. Kláves je 49 typu typu Fatar, které naprosto dokonale splní svůj účel. Knoby jsou kvalitní a identické. Co se konektorů týká, disponují 4 audio výstupy, sluchátkovým výstupem, MIDI In/Out a konečně také USB rozhraním. Zatím žádné zásadní rozdíly.

Po zapnutí uslyšíte první tovární zvuky, kde si můžete udělat obrázek, co vlastně tyto mašinky dovedou. Banka čítá zhruba 500 zvuků. Ovládací panel je přehledný, všechny sekce jsou rozdělené a zde jsou už vidět první změny. NL 4 má daleko víc ovládacích prvků a oproti NL A1 působí složitěji.

NL A1 disponuje 26hlasou polyfonií oproti NL 4, která má 20hlasou. Velký rozdíl je v sekci oscilátorů. NL A1 má 2 oscilátory a 47 zvukových průběhů u prvního. NL 4 má též 2 oscilátory, ale 128 zvukových vln u prvního, takže přináší větší možnosti kombinací tvorby zvuků. NL A1 je v tomto ohledu jednodušší, ale určitě ne horší. Další částí, kde se nástroje liší, je Modulace/LFO. Z mého pohledu vyhrává NL 4, která má 2 LFO a nabízí pokročilejší editaci zvuku.

Ukázka Nord Lead A1

Efektová jednotka

NL A1 obsahuje efekty Flanger, Phaser, Ring Mod, Chorus, Ensemble, Drive, Reverb a Delay. U NL 4 najdeme Crush, Drive, Talk, Comb Filter, Compressor, Reverb a Delay. Synchronizace efektů s externím master clock funguje u obou syntezátorů. Arpeggiator mají oba syntezátory základní. NL 4 jej má rozšířený o LFO modulaci, čímž se možnosti rozšiřují.

Závěr

Strávil jsem nad těmito skvosty hodiny a nemohl jsem se utrhnout, protože jsem objevoval další možnosti, a to jsem neodhalil úplně všechno. U NL 4 mě zaujala variabilita, jaké všechny zvuky se doslova dají vykroutit. Od jemných ploch po brutální dubstep zvuky. NL A1 byla zase jednodušší a práce s ní rychlejší. Co se týče celkového zvuku a prosazení v mixu, není co vytknout. Pevný a ostrý zvuk měly i basové syntezátory. Kdybych zvažoval, který bych si pořídil, váhal bych. Možná oba :-)

NL A1 vás zaujme svým zvukem a rychlejší i přehlednější strukturou. NL 4 vás krom zvuku dostane svou obrovskou variabilitou za cenu složitějšího ovládání. Pozor, oba nástroje jsou silně návykové. Vydržíte u nich hodiny, aniž byste si uvědomili, že už máte dávno hlad.

Ukázka Nord Lead 4

Tagy nord Nord Lead A1 Nord Lead 4

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY