Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

O ženách v muzice

V záplavě novoročních žebříčků by neměly zapadnout ani ty genderově nevyvážené. A to právě ty, představující to nejzajímavější z části hudebního byznysu, kde hrají prim ženy.

Těžko se vyhneme slovu feminismus, ať se posměváčci šklebí, jak chtějí. Do rovnoprávnosti máme ještě sakra daleko ve všech směrech, i v roce 2017 má označení feministka ještě stále punc jakési ošklivé zahořklé ženštiny s nenávistí k chlapům. Nesčetněkrát vyvráceno, připomínat nutno zas a znovu.


Ženy jsou bezesporu stejně talentované jako jejich mužští kolegové, ale stejně jako v jiných odvětvích se musí vyrovnávat se sladěním rodinného života a kariéry. Ostatně velmi pěkně k tématu promluvila i Mo Loschelder v rámci svého semináře Ženy na hudební scéně během Music Ports. Kdo nebyl, může několik podnětů získat na níže uvedených odkazech a získat přehled, která je která v hudební branži, případně jaká seskupení sjednocují ženy-umělkyně.



Kdopak prošlapal cestičku žen do hudebního byznysu? Ve flitrech a na podpatcích? Divy jako Billie Holiday, Patsy Cline, Ella Fitzgerald a mnohé další. Žebříček osmnácti nejvlivnějších je tu.



Roku 1985 byla založena organizace Women in Music, zvyšující povědomí o ženských umělkyních, podporující rovnost, rozmanitost a pořádající nejrůznější workshopy, přednášky či diskuze.



O několit let později byla v USA ustanovena The International Alliance for Women in Music, sdružující tři organizace. International Congress on Women in Music, the American Women Composers a the International League of Women Composers.



Všechny aspekty hudebního průmyslu zahrnuje Women's International Music Network™. Síť vznikla před pěti lety, zviditelňuje take zvukařky a techničky, každoročně udílí cenu She Rocks Award. Mladším sdružením je shesaid.so, sdružující hudební profesionálky.

Nicméně jsou i organizace žánrově vyměřené. female:pressure je mezinárodní platforma pro elektronickou hudbu a digitální umění. Zahrnuje muzikantky, skladatelky, DJ, vizuální umělkyně, kulturní činovnice i badatelky. A také si často klade otázku „Proč je tak málo aktivních ženských talentů na elektronické scéně?“ Na jejich webu naleznete množství odkazů na další uskupení, stojí za pročtení, ať už jste žena, muž nebo někde mezi tím.

Pop i rock má svých mediálně známých představitelek více než dost. Pojďme se poohlédnout i jinam. Seznam vlivných i méně známých hudebnic z oblasti world music nalezneme třeba zde.

Závěrem k výše zmiňovanému žebříčku vlivných. Bozoma Saint John, marketingová ředitelka Apple Music, reprezentantky slavných vydavatelství jako Atlantic Records, nebo ženy stojící za úspěchem spratků Justina Biebera nebo Zayna Malika. Ne, nejsou to jejich matky, i když si tak možná někdy připadají. Hudební osobnosti roku 2016 jsou představeny v žebříčku Billboard.

Tagy Glosa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY