Pat Metheny, foto: archiv umělce

Pat Metheny vyškolí Forum Karlín

Výčet úspěchů amerického kytaristy Pata Methenyho je ohromující – a zaslouženě patří k nejrespektovanějším hudebníkům současnosti. Na svém kontě má neuvěřitelných 20 cen Grammy, tři Zlaté desky a 42 vydaných alb, jichž se prodalo přes 20 milionů kopií. Už v neděli 4. června vystoupí v pražském Foru Karlín. I pro muzikanty je to znamenitá příležitost, jak své tvorbě nastavit zrcadlo.

Vedle desítek legendárních jazzmanů Metheny vystupoval s mnoha různými umělci, Davida Bowieho nevyjímaje. Na koncertě v Praze ho pak doprovodí jeden z nejrespektovanějších bubeníků současnosti Antonio Sanchez, který se proslavil i jako autor hudby k oscarovému filmu Birdman, uznávaná mladá australská baskytaristka, kontrabasistka a skladatelka Linda Oh a britský pianista a skladatel Gwilym Simcock.

Tvorba Pata Methenyho zahrnuje skladby pro sólovou kytaru, malé soubory, elektrické a akustické nástroje, velké orchestry i baletní představení. Stal se opravdovým průkopníkem v oblasti elektronické hudby a přispěl také k vývoji několika nových druhů kytar. Velkou část svého života strávil na turné, od 70. let běžně absolvoval více než 100 koncertů ročně. Doporučujeme každému muzikantovi, byť byste žánrově hověli i něčemu jiného. Tohle bude škola…