Přejít k hlavnímu obsahu
ahmed -

Proč Beseda u Bigbítu sází na ušáka s hipsterským vousem?

Slovácký festival Beseda u Bigbítu už od svého vzniku brilantně mate svým názvem. Zatímco v devadesátých letech značka Beseda u Bigbítu odkazovala spíše na tradiční posezení a v regionu oblíbenou besedu u cimbálu, postupem času její příběh vkročil do dalších etap. Stala se kultem, terčem vtipů i klení dogmatických rockerů. Jak to s Besedou je, jsou její organizátoři více tradicionalisté, nebo hipsteři?

Když význam festivalu počátkem nultých let přerostl region, stal se pravidelným terčem nájezdů manažerů pivních kapel a revivalů. Ty ovšem organizátoři zaměření na reflexi aktuálního dění na nezávislé scéně vytrvale odmítali. Zhruba od přelomu první dekády se pak situace začala rapidně měnit a název akce, který během let už trochu vyčpěl, dostal novou dynamiku. "Ještě před lety na nás někteří lidé tlačili, abychom změnili název festivalu, když u nás žádný bigbít nehraje. Nechápali, že slovo Bigbít vnímáme zeširoka a název nás baví už proto, že vzbuzuje tolik emocí," říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík.

Právě emoce se staly regionální roznětkou a počátkem aktivit dalších organizátorů, kteří do Tasova přivezli žánrově vymezenější akce, zejména Tasovské rockování. Tato jednodenní akce pro rockové a metalové publikum se dnes stala ozvěnou začátků Besedy u Bigbítu, která na cestě od ryzí tradice a vtipu dospěla až téměř k hipsterskému image. "V jednu chvíli jsme o zkrácení názvu festivalu pouze na Beseda uvažovali, ale nakonec jsem rád, že to neprošlo," usmívá se Tomáš.

Podobný směr razí aktuální vizuál tasovského festivalu. Dřívější akcent na rodinu, komunikaci a besedování organizátoři pořád ctí, jen jej už vyjadřují jinými prostředky. Minule byl součástí vizuálu orloberan, který odrážel určitý nadhled (orla) a tvrdohlavost (berana) nedělat velké kompromisy, pořádat festival stále ze srdce a také nezávislost na tlaku sponzorů a většinovém vkusu. Letos pak Beseďáci sázejí na zajíce s hipsterským vousem, který svým významem akci opět vrací do nejužší rodiny. Právě s ušákem totiž stávající ředitel festivalu musí sdílet pronajatý byt, dokud se jeho majitelé nevrátí z půlroční cesty kolem světa.

Na 21. ročníku Besedy u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou ve dnech 2. – 3. 8. 2013 představí na 40 kapel ze 6 zemí. Mezi lákadla letošní Besedy patří v české koncertní premiéře britské kapely The Pineapple Thief a Brontide, Volkova Sisters z Maďarska, Dave Herrero & The Hero Brother Band z USA a polští Napszyklat. Českou hudební scénu v programu zastoupí WWW, Zrní, Bratři Orffové, Boris Carloffnebo Kyklos Galaktikos.

Dramaturgové festivalu spolupracujícího s Mezinárodním visegrádským fondem a Nadací Život umělce tak zůstali otevření odvážným kombinacím i novým jménům, kterým věří. Mezi dalšími potvrzenými interprety jsou Peter Lipa (SK), Nylon Jail, Kieslowski, Esa z lesa, nebo Ravelin 7 a z kuloárů prosakují informace, že by se v Tasově měli objevit i Beata Bocek, Mucha, Fru Fru, Dj Pierre Urban, Nvmeri (SK), Schwarzprior, Shibuya Motor´s (SK), Peťo Tázok & Karaoke Tundra (SK) nebo Wild Tides a v rámci doprovodného programu Apollónova návštěva mj. nové multimediální projekty Tomáše Vtípila a Jiřího Suchánka.

Tagy Beseda u Bigbítu festival

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY