Přejít k hlavnímu obsahu
The Winery Dogs: žádná kapela pod psa
The Winery Dogs: žádná kapela pod psa
Stanley -

Psí kapely, které rozhodně nehrají pod psa

Říká se, že nejlepším přítelem člověka je pes. Něco na tom bude. Jak jinak si vysvětlit, že si jej tolik kapel vetklo přímo do svého názvu? Jenže, minimálně u nás se také velmi často používá spojení „hrát pod psa“. Vybrali jsme šest z těchto kapel, kterých se to v žádném případě netýká.

1. The Winery Dogs

Již jen pouhý výčet muzikantů, kteří tvoří tuto kapelu, je zárukou, že tahle muzika pod psa určitě nebude. Baskytarové tornádo Billy Sheehan, kytarový čarostřelec Richie Kotzen a hromovládce Mike Portnoy za bicími. Tahle trojice se v roce 2012 původně dohodla jen na několika společných jamech a koncertech. Úspěch těchto koncertů a vzájemná muzikantská shoda nakonec vedla k tomu, že dnes mají na kontě dvě řadová alba a jedno živé. Kdo by ovšem čekal nějaké nudné sólové onanie tří špičkových muzikantů, bude zklamán. The Winery Dogs se ve své tvorbě hrdě hlásí k odkazu poctivého hard rocku či blues rocku. Před pár týdny bohužel Richie Kotzen oznámil svůj odchod z této formace. V posledních rozhovorech ale zároveň dává naději, že to není definitivní konec The Winery Dogs a že další spolupráce je v budoucnu rozhodně možná.


2. Bonzo Dog Doo-Dah Band

Tahle svérázná britská partička se na scéně objevuje již od roku 1962. Hudba této kapely se dá jen stěží zaškatulkovat do jednoho stylu, neboť v jejich tvorbě můžete slyšet vše od tradičního jazzu, přes psychedelický pop a rock až po prvky klasiky. A to vše okořeněné notnou dávkou humoru. O čemž svědčí i historka o údajném vzniku názvu kapely, kdy tehdy ještě bezejmenná kapela hrála slovní hru, při které se píší na papírky fráze, které se natrhají a posléze náhodně znovu poskládají. Spojení slov Bonzo Dog Dada si kapela upravila na výsledné Bonzo Dog Doo-Dah Band a úspěšně s ním prochází přes několik reunionů a zmrtvýchvstání až do současnosti. Na kontě má šest studiových alb (některé ovšem vydané pod názvem Bonzo Dog Band), řadu kompilací a kapela se také několikrát objevila ve filmu (např. Magical Mystery Tour od The Beatles).


3. Dr. Dog

Ani této americké rockové bandě nechybí jistý druh humoru, který šikovně přetavuje do svého pojetí psychedelického indie rocku. Kapela působí na scéně od roku 1999 a do současnosti natočila devět studiových a jedno živé album. Nejúspěšnější album Shame, Shame z roku 2010 se umístilo na 6. místě amerického Indie žebříčku a na 44. místě oficiální US hitparády. Nástrojové obsazení kapely není úplně typické pro rockovou či indie rockovou hudbu a v rukách jejích členů se tak objevuje např. banjo či tak specifické elektronické nástroje jako jsou Omnichord či Optigan.


4. Temple Of The Dog

Spíše vedlejší projekt než oficiální kapela, svedl dohromady několik pozdějších legend ze scény grunge. Došlo k tomu v roce 1990, kdy se Chris Cornell z kapely Soundgarden a Eddie Veder z kapely Pearl Jam spojili se dvěma členy kapely Mother Love Bone, jejíž zpěvák Andrew Wood v témže roce zemřel na předávkování heroinem. V roce 1991 vydala kapela jediné album Temple Of The Dog, které se i přes nesporné hudební kvality komerčně příliš neprosadilo. Obrat v prodejnosti ale nastal o rok později, kdy se celosvětově začala šířit vlna stylu grunge a spolu s megaúspěšnou Nirvanou byly v čele této vlny právě kapely Pearl Jam a Soundgarden. Ačkoliv album přineslo trochu odlišnou hudbu než tu, které se zmíněné kapely věnovaly, je dodnes velmi vyhledávané a ceněné. Ostatně své o tom vypovídá i fakt, že ačkoliv k další studiové spolupráci této kapely již nikdy nedošlo, ke koncertním reunionům dochází v určitých časových intervalech dodnes (naposledy v roce 2015).


5. Boneyard Dog

Bluesrocková kapela Boneyard Dog vznikla sice teprve v roce 2015, ale sdružuje v sobě ostřílené muzikanty, které můžeme znát z účinkování po boku slavných interpretů či kapel. Zpěvák kapely Rob Mancini si vysloužil ostruhy v kapelách jako Hotwire či Crush, bubeník Ron Wikso hrál např. s Foreigner, Richie Samborou či s Cher a klávesista Tony Carey je dobře znám především ze svého působení v Rainbow. Společně s kytaristou Davym Kerriganem a hostujícím Neil Murrayem na baskytaru natočila kapela v loňském roce debutové album Bluesbound Trail, které přináší dvanáctku řízných bluesrockových songů a podle nejnovějších zpráv z okruhu kapely se v brzku můžeme těšit na jeho následovníka.


6. Dog Eat Dog

Legendární americká hardcorová parta nemůže v našem výčtu chybět. Na scéně působí již od roku 1990 a jako jedna z prvních začala do hardcoru vnášet i prvky rapu či hip-hopu. V roce 1994 vyšlo její veleúspěšné album All Boro Kings na kterém byl ke slyšení dokonce i pro hardcore tak netradiční nástroj, jako je saxofon. Po desetileté albové odmlce se kapela letos přihlásila novým EP a na jeho podporu vyrazila i na turné, které neminulo ani Českou republiku, kde vystoupila hned čtyřikrát po sobě.

Kapel, které ve svém názvu nějakým způsobem odkazují na zástupce psí říše je samozřejmě nepřeberné množství a je velmi těžké vybrat jen několik nejzajímavějších. Ostatně i v našich končinách bychom našli takových kapel více než dost, například: Žlutý pes, Doga, Byl Pes, Nahoře Pes, 4 psi, Peach a Pes, Pes bez eS a svým způsobem sem patří i Psí vojáci, Psí kšíry, Čtyři z tanku a pes nebo punkoví Backfliping Dog. O ty vámi oblíbené, ať již tuzemské či zahraniční, se s námi můžete podělit v komentářích.


Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY