Přejít k hlavnímu obsahu
Graham Cochrane
Graham Cochrane
Štěpán Janča -

Revoluce v nahrávání? Nestát, nekoukat, dělat!

Nebojte se, neobjevily se neznámé fonografické záznamy výstřelu z Aurory nebo Gottwaldových projevů. Nic takového. Nebo aspoň o ničem takovém nevím, a i kdybych věděl, nepovažoval bych to za důvod k psaní článku. Chci se s vámi podělit o jeden internetový projekt, na který jsem před časem narazil a který na mne působí velmi pozitivně a inspiruje mne při mém domácím hudebním experimentování. Mluvím o projektu The Recording Revolution.

Jedná se o aktivitu amerického studiového zvukaře Grahama Cochranea. Není to nějaké extra zvláštní eso, v jeho portfoliu nejsou nahrávky kapel světové první ligy, na jeho stránkách nenajdete vzpomínky na práci se světoznámými muzikanty nebo mixování v ikonických studiích. Jenže - přiznejme si to - kolik z nás kdy pronikne do Abbey Road nebo bude masterovat CD Laco Deczimu. Já s největší pravděpodobností ne. Ani nemám tyto ambice. Nemám přístup k prvotřídním přístrojům v profesionálně akusticky upravených prostorách, neaspiruju na to, že mé nahrávky vyhrají Grammy nebo platinovou desku. A právě pro mne (a mně podobné amatéry) jsou určeny tyto stránky.

Základní myšlenkou Grahama Cochranea je: "Nečekej, až budeš znát všechnu teorii, nenaříkej, že nemáš dost peněz na prvotřídní vybavení, pusť se do práce a dělej dobrou muziku s tím, co máš k dispozici." A to je myšlenka skutečně převratná. Možná že i vy brouzdáte po různých webových diskuzích, kde zkušení radí, jak nahrávat lépe a kvalitněji. Možná i vy přepínáte z jednoho e-shopu na druhý a slintáte nad krásnými fotečkami nadupaných preampů, monitorů a převodníků. Graham Cochrane se ptá: "O kolik víc muziky byste místo tohoto planého brouzdání mohli vytvořit, o kolik víc zkušeností byste získali, kdybyste místo teoretických pouček a marného depresení nad nedostupnými aparáty experimentovali s tím, co je k dispozici, a naučili se vydobýt co nejvíc z toho, co máte po ruce?"

Na stránkách najdete přesvědčivou argumentaci o tom, že mikrofon za sto dolarů může v domácím studiu udělat prakticky stejnou práci, jako mikrofon za tisíc; o tom, že i se zvukovkou všemi zavrhované značky za pár stovek, pokud budete umět pořádně využívat všechny jeho možnosti, vytvoříte lepší nahrávku než s výstavním kouskem světoznámé značky, z jehož schopností budete umět využít desetinu; nebo o tom, že letošní software nemusí umět zas o tolik víc než loňský a že není třeba stahovat každý upgrade, který nám vývojáři nabídnou, aby nám trochu vypumpovali účty. Graham občas podnikne nějaké bláznivé dobrodružství přímo před kamerou - jako nahrání kompletní kapely postupně jediným mikrofonem - prostě aby ukázal, že to jde. Nabourává představu toho, že musíme mixovat za pomoci stotisícových monitorů, když většina posluchačů nikdy bude naši nahrávku poslouchat z autorádia nebo repráčků na notebooku.

Toto jsou samozřejmě provokativně vyhrocené teze. Graham je profesionál, který se živí zvukařením, má zařízené studio a v něm slušné vybavení, a rozhodně nepopírá rozdíl v kvalitě profesionálních a domácích studií nebo v dovednostech profesionálních plnoúvazkových a amatérských volnočasových nahrávačů. Připomíná hlavně, že naším cílem má být muzika, ne rozmnožování diskuzí o teoriích nebo vybavení. Připomíná, že můžu diskutovat o technice plavání, ale dokud neskočím do vody a nezkusím pár temp, potažmo neodhodlám se radši věnovat čas praktickému nahrávání místo nekonečného hledání internetových poučení, dokud se nerozhodnu dotáhnout hrubou nahrávku do stádia byť ne zcela dokonalého CD nebo webového vydání, nic nevytvořím.

Jedna z věcí, ke kterým Graham povzbuzuje své čtenáře, je sebedůvěra. Říká, že nemá smysl čekat, až budu dokonalý zvukař, a pak teprve se svou prací vyjít ven, naopak je třeba být si vědom své hodnoty a hodnoty své práce a nebát se ji prodat. Jedině tímto způsobem se člověk může vypracovat k lepším a lepším výsledkům, a jednou třeba i k profesionálnímu uznání.

A ještě jedna věc je mi na recordingrevolution sympatická. Najdete tam uzavřenou, placenou část, kde si můžete procvičovat své schopnosti, sdílet své mixy a prohlubovat prakticky svůj talent. Ale i když nechcete posílat do Ameriky 30 dolarů měsíčně, můžete na Grahamových stránkách strávit hodiny, možná i dny, můžete se zadarmo zaregistrovat k odebírání blogovitých příspěvků, které jsou inspirující a povzbudivé i bez placení, a ve kterých vždycky můžete najít nějaký zajímavý podnět, který vás posune někam dál. Takže doporučuji návštěvu.

Tagy jak na to record

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY