Přejít k hlavnímu obsahu
Strejda Joe -

R.M. Pickups: zlaté české ručičky

V dnešní době existuje spousta firem, která se primárně zabývá výrobou elektromagnetických snímačů pro elektrické kytary. Mezi nejznámější světové značky jistě patří DiMarzio, Seymour Duncan, Fender, Gibson, EMG apod. Tyto značky nemusíme jistě nikomu představovat – rád bych se proto podíval do našich luhů a hájů na ryze českou firmu R.M. pickups, kterou založil a vede Radovan Macho.

Představení firmy

Od roku 1993 vyrábí firma R.M. pickups elektromagnetické snímače na strunné nástroje s cílem nabízet produkty s bezkompromisní konstrukcí, kde je vše podřízeno pouze výslednému zvuku. Výjimečnost těchto snímačů R.M. pickups spočívá především v ručním vinutí, dnes již zcela ojedinělé technologii, přinášející celou řadu výhod. Díky ručnímu vinutí, speciální konstrukci cívek a použitím prvotřídních materiálů se snímače R.M. pickups vyznačují velmi konkrétním a detailním zvukem, vyjímečnou dynamikou a artikulací.

Ruční vinutí

Drtivá většina výrobců snímačů dnes používá k navíjení cívek automatické navíječky, které samy automaticky ukládají drát závit po závitu přesně vedle sebe. Takto se snímače vyrábějí standardně a naprostá většina snímačů, včetně produktů nejznámějších světových značek, je takto navinuta.

Naproti tomu všechny snímače R.M. pickups jsou navíjeny tak, že vedení a ukládání drátu na cívku se provádí ručně, jednotlivé závity nejsou tudíž ukládány přesně vedle sebe, ale více či méně nepravidelně, tj. tak, jak je pro daný snímač a zvukový záměr optimální. Přesnost ukládání je zcela v rukou technika, kdy způsobem ukládání a napětím drátu má možnost ovlivnit výslednou charakteristiku snímače.

Tento, mnohem pracnější a zdlouhavější způsob vinutí, který se také označuje pojmem "scattered wound", však přinásí celou řadu výhod. Cívky a snímače navíjené ručně mají především menší kapacitu vinutí, což velmi pozitivně ovlivňuje přenos zejména vyšších kmitočtů, ve výsledku se projeví větší detailností a čistotou, zvuk je dynamičtější a "otevřenější". Dalším rezultátem ručního vinutí je také robustnější cívka, což přináší větší výstupní napětí, snímač hraje hlasitěji, než produkty automatických navíječek.

V 50-tých letech minulého století, kdy se datuje počátek výroby snímačů se snímače vinuly pouze ručně, proto je ruční vinutí také velmi výhodné pro repliky snímačů z tohoto období a rovněž pro "vintage" modely.

Konstrukce

Konstrukce všech snímačů R.M. pickups je podřízena pouze a jen výslednému zvuku. U všech snímačů používá firma výhradně takovou konstrukci kostřiček cívek, která umožňuje navinout cívku přímo na pólové nástavce snímače, tedy bez jakékoliv mezivrsty plastu (jak je to obvyklé u naprosté většiny ostatních výrobců). Výsledkem této konstrukce a ručního vinutí je vyjímečně konkrétní a detailní zvuk s výbornou dynamikou. Ten navíc podtrhuje celá řada dalších ojedinělých a původních konstrukčních řešení.

Pro zamezení napískávání snímačů používají konstruktéři vakuovou technologii impregnace cívek voskem, u mnoha snímačů je impregnace dvojnásobná.

Materiály

Pouze použití nejkvalitnějších materiálů umožňuje snímačům znít tak, aby předčily Vaše očekávání. Proto se používají nejkvalitnější a nejčistší vodiče od nejlepších světových výrobců v celé řadě průměrů a typů izolací, včetně Plain Enamel a Heavy Formvar izolací, které se používají již od 50-tých let minulého století a bez kterých nelze navinout snímače, které mají znít jako původní a vintage modely z této doby.

Základem a srdcem snímače je kromě cívky magnet a v našich snímačích jich naleznete celou škálu, od tradičních Alnico 2, Alnico 5, keramických až po moderní, silné Samarium-Cobalt magnety.

Každý typ magnetu je vhodný pro získání specifického zvuku, proto s tím při výběru snímače počítejte.

U snímačů v provedení s kovovým krytem je ze zvukového hlediska zásadní materiál, ze kterého je kryt vyroben. Jen kryty ze silver-nickel slitiny zaručí, že zvuk snímače neznehodnotí. Proto pro naše R.M.pickups snímače používáme výhradně tyto silver-nickel kryty se špičkovými povrchovými úpravami v mnoha provedeních.

Outro

Pod tento článek se mohu (autor) podepsat, neboť jsem měl možnost vyzkoušet během své praxe v kytary.cz téměř všechny možné snímače. Nakonec u mě vyhrál kobylkový snímač určený pro Telecastery – který je určen pro hi-gain zkreslení. Bez nadsázky lze říct, že z kytary udělal dělo!

Jistě, na trhu se najdou snímače, které mohou znít lépe, ale pokud hledáte výborný snímač za 1.200 Kč a bije Vám v hrudi vlastenecké srdce, české snímače R.M. pickups by Vás neměly minout.

Autor: Strejda Joe - ve spolupráci s R.M. Pickups

Tagy r.m. pickups

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY