Sandberg: nástroje dělané precizně a s láskou

Když vám ve středu odpoledne zavolá šéf, můžete očekávat ledacos. Proto se mi ulevilo, když mi nabídl „trip“ na výroční oslavu značky Sandberg. Samozřejmě takovou nabídku nemůžete odmítnout, ani když to měl být váš vysněný volný víkend.

V důsledku trochu punkové komunikace, která se moderně nazývá komunikační šum, jsme do Německa dorazili o den dříve. To se stane. Byli jsme tedy trochu nečekanými hosty. I přesto nás majitel firmy (Holger Stonjek) s úsměvem na tváři přivítal a pozval nás na svoji soukromou BBQ párty. Pohostinnost je znak dobré povahy, takže jsem měl od začátku jen dobrý pocit. Ani ve snu by mě nenapadlo, že mi bude zakladatel firmy na úžasné hudební nástroje flambovat steak a otvírat pivko, jako bych ho snad znal celé roky. Svůj charakter potvrdil i následující den. Se stejně dobrou náladou a s úsměvem nám představil svoji firmu a nechal nás nakouknout snad úplně do všeho. Musím uznat, že ví, co dělá a je to člověk na správném místě. Stejně jako jeho zaměstnanci, kteří k nám byli stejně vstřícní.

Dílna Sandberg jako taková je rozdělená na několik částí, ve které je spousta nástrojů, strojů a dalších pomůcek, které plní úlohu daného sektoru. Surové dřevo dorazí do dílny a nechává se zhruba šest týdnů odležet, aby si zvyklo na nové prostředí, protože dřevo stále pracuje a ohýbá se. Pak se opracuje a zarovná tak, aby bylo co nejblíž k finálnímu tvaru, do které se dále CNC frézou vyřezají potřebné otvory nebo se na hmatník prořezají drážky, do kterých se zasazují pražce. Ovšem nejdůležitější a zároveň nejtěžší činnost spočívá v broušení dřeva, aby se docílilo výsledného dokonalého tvaru, který je potom pro vás příjemný na dotek i na pohled. S úspěšně vytvarovaným a zbroušeným dřevem se v lakovně vytvoří výsledný nástroj.

Nástroj je v této fázi v podstatě hotový, pokud tedy není určen pro takzvaný „hardcore aging“, kterým se docílí vzhledu roky používaného nástroje. I pro tento proces je určená speciální místnost a dokonce i speciální zaměstnanec, který jako jediný dokáže docílit toho nejdůvěryhodnější vintage vzhledu. Celý proces je celkem složitý a zahrnuje spoustu "mučících" nástrojů. Rozhodně ale nejde o "ničení" nástroje. Je to postup, který se provádí v rukavičkách a hlavní roli zde hraje design, vizuální věrnost a pečlivost. I s těmito nástroji se zachází obezřetně a následně přichází finální fáze, kdy se montují komponenty a veškerý další hardware. To samé platí i pro krk kytary, který se musí opražcovat s naprostou důkladností a důsledností.


V Sandbergu jsou vybavení stroji, které usnadňují docílit maximální přesnosti, a tak není problém zkontrolovat rovnost pražců pomocí umělého navození strun. Zabrušování pražců probíhá pomocí laseru. Některé hotové kytary a baskytary jsme mohli vidět ve vibračních stojanech, kdy se nástroj na sto hodin upevní do stojanu, který je obklopen basovým aparátem a z nahrané smyčky podléhá basovým vibracím formujícím charakter zvuku. Tímto geniálním způsobem se nástroj „vyhraje“.

Sandberg guitars jsou podle mého názoru opravdu kvalitní nástroje, které jsou dělány precizně a s nefalšovanou láskou. Nenajdete tam jedinou osobu, která by to tak necítila. Na to vše dohlíží přátelský majitel Holger. Díky této zkušenosti u mne vzrostla veliká důvěra v tuto značku a utvrdilo se mi i mínění o celé firmě. Pokud chcete nástroj, který budete milovat za jeho krásu i dokonalost po zvukové stránce, tak je právě toto cesta pro vás.

Majitel Sandberg Guitars Holger Stonjek a jeho kamarád Reggie Worthy ve studiu Kytary.cz: