Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Seagull Coastline S6: jistota konkrétního a vřelého zvuku

Léto je v plném proudu a vás už nebaví u táboráků a grilovaček donekonečna a marně ladit kytary za pár kaček ze supermarketu? Určitě to nebaví ani ty, které chcete svou hrou zaujmout. Co zkusit raději rovnou něco lepšího, třeba Seagull Coastline S6 Spruce?

Jak to vypadá?

Kytary Seagull si jen stěží můžete splést s jinými, neboť jejich charakteristická úzká hlava s nezbytným motivem letícího racka je vždy spolehlivě prozradí. Dalším charakteristickým znakem kytar Seagull bývá jejich precizní řemeslné zpracování a pečlivý výběr materiálu na jejich stavbu. A nejinak je tomu i v tomto případě.

Kytara Coastline S6 je tvarově klasický dreadnought s masivní vrchní deskou, vyrobenou z výběrového smrku, luby a zadní deska jsou pak ze tří vrstev laminované divoké třešně. Krk kytary je vyroben ze stříbrolistého javoru a hmatník z palisandru. Kobylka je rovněž palisandrová a sedlový pražec je stejně jako pražec nultý vyroben z materiálu TusQ, což je umělá slonovina vyvinutá firmou GraphTech.

Všech 21 pražců je precizně zasazených a zabroušených, takže pohyb po hmatníku je příjemný a plynulý. Die-cast ladící mechaniky fungují rovněž bezchybně a jediná "výtka" může směřovat k poměrně malým ladícím kolíčkům, které připomínají spíš ladící mechaniky známé z elektrických kytar, ale na druhou stranu ke zmíněné úzké a poměrně malé hlavě by asi velké ladicí kolíčky příliš nepasovaly. Polomatný finiš nástroje je zejména na krku velmi příjemný do ruky a působí téměř hedvábným dojmem, díky čemuž se po krku snadno a rychle pohybuje.


Jak to hraje?

Ještě před tím, než se dostaneme přímo ke zvuku, je potřeba říct, že kytara má o něco vyšší action strun, než bývá zvykem, což může být pro někoho trochu problém, ale dá se na to zvyknout a má to rozhodně pozitivní vliv na zvuk kytary. A kdo přeci jen nechce tolik trápit své prsty, může si jednoduše u kytaráře nechat action snížit. A teď již ke zvuku.

Velké tělo dreadnoughtu dává kytaře pevné basy a křišťálově jasné výšky. Jinak je celkově zvuk této kytary spíše teplejší a kulatější. Basy zde tedy nezní tak tvrdě a kovově, jak tomu většinou bývá u podobných kytar, ale pro mě osobně je to příjemnější, hlavně při doprovodné akordové hře, kdy se jednotlivé tóny mnohem lépe pojí, ale zároveň se zvuk nerozmazává, nezahlcuje a je otevřenější. Ke kovovějším basům může v případě potřeby trochu přispět výměna strun za silnější.

Při hraní prsty je zvuk kytary vyvážený a vrchní smrková deska mu dodává na vřelosti a konkrétnosti. Osobně se mi zvuk při hře prsty a rozkladech akordů líbil u této kytary asi nejvíc. Kytary Seagull mají ve svém zvuku navíc obsaženo něco, co činí jejich zvuk charakteristickým a osobitým a co je dáno jednak samotnou konstrukcí a jednak i nezvykle malou a úzkou hlavou nástroje.

Závěr

Kytary Seagull jsou prostě sázka na jistotu a to i v případě, že nesáhnete rovnou po těch nejdražších modelech, co firma nabízí. I kytary jako je tato, tedy spadající do cenové hladiny pod patnáct tisíc jsou vyráběny v domovské Kanadě a při výrobě je jim věnována prvotřídní péče. A ruku na srdce, nějaký ten peníz vynaložený navíc za jistotu, že kytara bude spolehlivě ladit, bude radost na ni hrát a ještě se s ní možná stanete obletovaným králem letních grilovaček a jiných radovánek, jistě stojí.

Tagy seagull

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY