Seagull S6 Cedar Concert Hall: žádné banjo s kovovými tóny

Seagull, značka rodinné formy Godin, má další pěkný kousek: akustický model S6 Cedar Concert Hall a jeho elektroakustickou verzi S6 Cedar Concert Hall QIT, který má vestavěnou elektroniku Godin Q1T. Kytara využívá špičkové materiály a je velmi kvalitně zpracovaná, vše až na palisandr na hmatníku made in Canada.

Tvarově kytara lehce připomíná mini jumbo. Přední deska je z osvědčeného masivního výběrového cedru, zadní a luby jsou z třívrstvé laminované divoké třešně, která je opravdu pastvou pro oko. Na krk kytary výrobce použil krásný stříbrolistý javor a hmatník i s kobylkou jsou z palisandru.

Šířka nultého pražce je lehce širší, než o proti standardním 43 mm, a to 45,5 mm, což potěší všechny s delšími prsty, případně ty, kteří mají rádi více prostoru na hmatníku. Sedlový a nultý pražec jsou nyní již z běžného materiálu TusQ. Menzura je 644 mm a pražců na kytaře je 21.

Neobvyklým rozměrem je šířka lubu, která je 98 mm, což z kytary dělá tenčí kytaru, než na kterou jsme zvyklí. Toto zúžení těla se nám také krásně odrazí ve zvuku. Většina nástrojů s takto tenkým tělem mi po zahraní prvního akordu přijde prostě jako plechovka plná kovových tónu... a od toho je přece banjo :) Concert hall je ale jiný! Postrádá sice trošku nízké frekvence, chcete-li basy, ale jeho krásně plné vystupující nižší i vyšší středy vše důstojně vynahradí.

Kytara je prostě silně průrazná a snížený lub využijeme také při hraní přes elektroniku, kde dochází k eliminaci zpětné vazby: nástroj nám proto jednoduše nezapíská.

Shrnuto, sečteno, celkově mám z této kytary velice dobrý pocit. Snoubení tradiční kvality a netradičního tvaru mně nabídl výjimečný zvuk. A soudím, že další rozměr by mohla dodat i vaší inspiraci.

Tagy: