Sigma Guitars SDR-28H: neohrožený bitevník

Označení dreadnought nepřísluší jen kytarám určitého typu, ale také velkým bitevním lodím. Samo slovo pak má význam "neohrožený". Celomasivní akustická kytara Sigma SDR-28H prostě něco vydrží. Může vám vyhrát nejednu hudební bitvu.

Jak to vypadá?

Tvarově se jedná o klasický dreadnought (nyní již mluvíme čistě o kytarovém termínu), tedy o tvar, který vymyslel zakladatel firmy C. F. Martin. A aby také ne, když značka Sigma je ve své podstatě také dítko tohoto legendárního konstruktéra a výrobce kytar.

Co se materiálů na výrobu týče, výrobce zde rozhodně nešetřil a tak na vrchní desku je použit masivní smrk Sitka, na luby a zadní desku masivní indický palisandr, krk je mahagonový a hmatník s kobylkou jsou z ebenu. Na výrobu nultého a sedlového pražce je použita kost a přední desku před poškrábáním trsátkem chrání plastový "želvovinový" pickguard.

Chromované die-cast ladící mechaniky jsou od firmy Grover a dle očekávání chodí lehce a naprosto bezproblémově. Kytara je opatřena vkusným lemováním kolem těla a stejně vkusnou rozetou okolo ozvučného otvoru. Povrch těla kytary je lakován lesklým, na omak příjemným, tenkým lakem, který zbytečně nezavírá zvuk. Řemeslné zpracování tohoto nástroje je na velmi vysoké úrovni a nenašel jsem vůbec nic k vytknutí. Kytara je čistě akustická a je osazena kvalitními továrními strunami Martin, tudíž nic nebrání prozkoumat její hlavní zbraň a tou je samozřejmě zvuk.


Jak to hraje?

Již po prvním prohrábnutí strun jsem musel uznale pokývat hlavou nad zvukovou vyvážeností nástroje, neboť takhle konkrétní a čitelný zvuk nebývá ani v této cenové kategorii vždy pravidlem. Lví podíl na tomto faktu má samozřejmě jednak celomasivní konstrukce nástroje a za druhé také absence výřezu a potažmo i snímání, neboť každý takový zásah do dřeva se přeci jen na výsledném zvuku trochu podepíše. Zmíněná absence výřezu, ale na druhou stranu komplikuje hru ve vyšších polohách a při hře za dvanáctým pražcem už citelně překáží tělo nástroje. Bez vytáčení palce se tady už neobejdeme, ale to (alespoň v mém případě) považuji za skutečně malou daň, za vynikající zvuk.

Kytara hraje hodně nahlas a to i při hře prsty, jednotlivé tóny se neslévají, sustain je dostatečně dlouhý a přirozeně doznívající. Při hře trsátkem se naplno projeví příjemně ostrý atak, který svědčí jak hraní jednotlivých tónů, tak hraní plných akordů.

Sigma SDR-28H je velmi dobře znělá a dynamická kytara s rychlou zvukovou odezvou a vynikající, bohatou barevností. Ve zvuku je zřetelně slyšet dřevo, což jen podtrhuje celkově výborný dojem ze zvuku tohoto nástroje. Asi není nutno dodávat, že kytara spolehlivě ladí ve všech polohách i oktávách a že nový nástroj se přirozeně bude ještě určitý čas rozehrávat. Zmíněné vlastnosti se tak mohou ještě více vylepšit.

Závěr

Kvalita se chválí sama a tak není potřeba zde na závěr hledat ještě nějaká další pozitiva této kytary. Vlastně ještě jedno podstatné doplním a tím je bezesporu cena. Za něco málo přes 26 tisíc totiž dostáváte nástroj, který svojí kvalitou jistě neurazí ani profi hráče a jako malý bonus je v ceně ještě elegantní a kvalitní pouzdro. Na hudebních kolbištích tudíž rozhodně stojí za to mít tenhle bitevník na své straně.