Slavný Minimoog Model D je zpět

Když v roce 1970 představili vývojáři Robert Moog a Bill Hemsath první kompaktní analogový syntezátor Minimoog, tak možná ani netušili, jaký dopad bude tento nástroj mít na vývoj moderní hudby sedmdesátých a osmdesátých let. Výroba původního Minimoogu byla ukončena v roce 1981 a synth se tím pádem postupně stával vyhledávanou raritou. Nyní firma oznámila návrat této ikony, která bude vyráběna pod označením Minimoog Model D a je replikou originální verze.

Ručně kompletovaná reissue série s šasi kombinujícím dřevo a hliník a typickým výsuvným panelem je vybavena elektronikou s obvody přesně kopírujícími originální koncept včetně zakázkových tranzistorů a špičkových odporů používaných pro armádní účely.

Analogový monofonní syntezátor disponuje trojicí vintage oscilátorů (frekvenční rozsah 0.1 až 20 kHz) nabízejících sedm různých průběhů vlny (Triangle, Triangle-Sawtooth, Reverse Sawtooth, Sawtooth, Rectangle, Wide Pulse, Narrow Pulse), LFO (Triangle/Square, 0.05Hz až 200 Hz), Noise Generatorem, Low Pass Filterem (10 Hz až 20 kHz), VCA, sekcí Modifiers atd.

Kvalitní klávesnice Fatar TP-9 s funkcemi velocity a aftertouch má 44 kláves a tónový rozsah F0 až C4. Na zadní části panelu najdeme DIN konektory MIDI In, Thru, Out, čtveřici Control výstupů s minipotenciometry After Pressure a Velocity, dva hlavní audio výstupy (Low/High), jack pro připojení externího audio zdroje a pět Control vstupů (Loudness, Filter, Oscillator, Mod. Src. a V-Trig).

Minimoog Model D pokračuje v tradici syntezátorových veteránů, kteří se díky hřejivému a plnému analogovému zvuku stále těší mimořádnému zájmu muzikantů napříč hudebními žánry, o čemž svědčí i jména jako Herbie Hancock, Trent Reznor, Gary Numan nebo Keith Emerson, v jejichž tvorbě hrál sound Minimoogu důležitou roli. Vzhledem k náročnosti výroby, probíhající výhradně v americké centrále společnosti, je produkce Modelu D omezena na několik kusů měsíčně a tomu odpovídá i cena pohybující se okolo 3 750 dolarů.

Tagy: