Přejít k hlavnímu obsahu
Hnědá verze těchto fešáckých sluchátek
Hnědá verze těchto fešáckých sluchátek
Stanley -

Sluchátka Marshall Major: poslouchejte stylově

Ačkoliv je dnes na trhu sluchátek skutečně nepřeberné množství, v nejrůznějších kvalitativních i cenových skupinách, jsou mezi nimi i sluchátka, která vás zaujmou již na první pohled. Jste-li kytaristé, pak váš zájem bude jistě o to větší. Sluchátka, která budou předmětem dnešního testu, totiž pocházejí z dílny legendárního konstruktéra kytarových zesilovačů. Stanou se nesmrtelným pojmem i sluchátka Marshall Major?

Jak to vypadá?

Hned na začátku je potřeba zdůraznit, že ačkoliv sluchátka nesou logo firmy Marshall, tak ve své podstatě v továrně Marshall nevznikají. Jejich výroba je přesunuta do firmy vyrábějící sluchátka značky WeSC a Urbanears. Tyto značky sice nepatří mezi ty, na něž cílí svůj zájem většina audiofilů, tedy vyrábějí spíše sluchátka pro méně náročné posluchače, ovšem neklesejme na mysli, Marshall jistě dobře ví, co dělá, a kvalitu si jak známo ohlídat umí.

Již na první pohled sluchátka upoutají svými čtvercovými náušníky, oproti kulatým, které nabízí většina konkurence. Velikostně patří náušníky mezi tzv. supraaurální, což znamená, že do nich neschováte celý ušní boltec, nýbrž sluchátka vám přiléhají na uši. Měkké polstrování, kryté jemnou (byť umělou) kůží pak zaručuje komfort i při delším poslechu. Uvnitř náušníku je ukryt 40 mm reproduktor, krytý perforovaným plíškem a ještě průzvučnou tkaninou, připomínající hrubou pytlovinu.

Samotné skořápky náušníků jsou z běžného plastu, což trochu kazí celkový dojem ze sluchátek. Vše ovšem napravuje klasické bílé logo Marshall a luxusní hlavový most, který kromě příjemného polstrování nese na vnitřní straně i podpis samotného Jima Marshalla.

Konstrukce sluchátek je skládací a umožňuje tak jejich snadnější přenos. Nastavení náušníků je možné pouze po vertikální ose a funguje lehce a plynule. Kroucený kabel alá telefonní šňůra je veden do levé mušle a kromě zlaceného 3,5 mm konektoru, obsahuje i ovladač s mikrofonem, který vám umožní nejen přijímat hovory v případě, že posloucháte hudbu z telefonu, ale při troše štěstí bude s vaším telefonem či přehrávačem "kamarádit" ještě více a budete jej moci jeho prostřednictvím zjednodušeně ovládat.

Co na ovladači bohužel chybí, to je regulace hlasitosti... škoda. Kabel samotný pak působí dostatečně odolně. Pokud s ním nebudete dělat psí kusy, jistě bude dlouho a dobře sloužit. Součástí balení je i redukce na 6,3 mm jack, tudíž můžete sluchátka kliďánko píchnout třeba do vašeho zesilovače Marshall. Ale dost popisu, na sluchátkách je přeci jen důležitější zvuk.


Jak to hraje?

Sluchátka nabízejí standardní frekvenční rozsah 20 Hz - 20 000 Hz, což by mělo být pro běžný poslech naprosto dostačující. Vyzkoušel jsem je na hi-fi soustavě Kenwood, na běžném Mp3 přehrávači, nevynechal jsem ani mobilní telefon a nakonec jsem sluchátka prověřil i na kytarovém zesilovači téže značky.

Hodnocení kvality poslechu je ryze subjektivní záležitostí, a tudíž berte následující řádky jen jako můj osobní dojem. Logo Marshall na sluchátkách svádí k poslechu rockových žánrů a ani já jsem se neubránil tomu, abych jako první do sluchátek nepustil šťavnatý hard rock v podání AC/DC a dalších legend tohoto žánru. A sluchátka se předvedla v plné parádě.

Zvuk byl dynamický, patřičně surový a zároveň zřetelný a čistý. Při každém úderu do strun máte pocit, že slyšíte nejen samotný tón kytary, ale i to, jak se trsátko opírá do strun. A to nemluvím o pocitu, jaký na mě zanechal přednes sluchátek v oblasti dynamiky bicích a krásně čitelných basových tónů. A to jsem schválně nastavil všechny korekce na ekvalizéru na rovno. S přihlédnutím k ceně a faktu, že sluchátka si nekladou za cíl oslovit audiofily a fajnšmekry, ale především běžné posluchače – klobouk dolů. Slyšel jsem mnohem dražší sluchátka hrát o dost hůř.

Trochu jiná situace nastala, když jsem v přehrávači vyměnil rocková cd za jazzová. Zde již sluchátkům přeci jen chybělo jemné nuanční vykreslení a ubylo i zřetelnosti a věrohodnosti. Nicméně i tak zvuk působil ještě stále poslouchatelně, alespoň pro běžný poslech. V oblasti popu byl dojem obdobný a co se týče vážné hudby, tak zde nemohu hodnotit, neboť tento žánr prakticky neposlouchám, a proto by můj úsudek byl v podstatě bezvýznamný.

Zkrátka Marshall míří svými sluchátky asi na stejnou cílovou skupinu, na jakou míří i svými zesilovači – tedy především na tu rockovou. Po připojení Mp3 přehrávače či telefonu se soubory MP3 či WMA lehce ubyla dynamika (což je díky kompresi nahrávek pochopitelné) a celkově zněl zvuk trochu ošizeně. Vždy ale také závisí již na nahrávce samotné.

V porovnání s běžnými in-ear sluchátky tato sluchátka stále jednoznačně vítězí a pokud si chcete i při cestování po městě apod. užít alespoň trochu luxusnější zvukový zážitek, mohou být dobrou volbou i pro osobní přehrávače či telefony.

Asi největší překvapení pro mě nastalo po připojení sluchátek ke kytarovému zesilovači. Ač obojí je z jedné "krve", zvuk ze sluchátek byl dost nevýrazný a plochý. Ne, ne, tahle sluchátka nejsou evidentně konstruována pro tento způsob použití a hledáte-li sluchátka pro tento účel, bude lépe se porozhlédnout jinde.

Závěr

Sluchátka Marshall Major rozhodně potěší ucho každého posluchače, který sice čeká od sluchátek kvalitní přednes, ale zároveň nepatří do skupiny fanatických audiofilů. Marshall Major jsou sluchátka do ulic, kde ovšem může být trochu na škodu jejich polouzavřená konstrukce, díky které dochází k částečnému rušení okolím (což ale zase z hlediska bezpečnosti pohybu v městském ruchu, nemusí být úplně nežádoucí).

Sluchátka na každý pád výrazně podtrhují vaši image: můžete jimi dát okázale najevo svůj příklon k této značce a přeneseně i k rockové hudbě jako takové. Sečteno a podtrženo, máme zde sluchátka s kvalitním zvukem, lákavou vizáží, názor vyjadřující názor a dostupnou cenou. A to není vůbec k zahození...

Tagy Marshall

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY