Štěky i životní herecké výkony muzikantů (část I. – zahraničí)
Whitney Houston v Osobním strážci, Eminemův autoportrét 8. míle, Barbra Streisand jako Funny Girl, Justin Timberlake v Sociální síti... To jsou filmové role slavných muzikantů, které si po chvíli přemýšlení vybaví téměř každý. Hned vzápětí bude následovat Madonna – držitelka osmi Zlatých malin, titulu nejhorší herečka desetiletí, ale také Zlatého glóbu za roli Evy Peronové v muzikálu Evita. A Will Smith? Ač se už dlouhá léta věnuje naplno herecké kariéře, ve svých začátcích byl především rapperem.
Muzikantů, kteří se někdy mihli ve filmu, je opravdu hodně, proto ani nemá smysl snažit se o jejich úplný výčet. Pojďme se spíše zaměřit na méně známé, přehlédnutelné či polozapomenuté herecké výkony zahraničních převážně anglicky mluvících muzikantů. Nejprve ale trocha historie.
Trend obsazování muzikantů do filmových rolí se objevuje už od doby, kdy se zrodily první skutečné hvězdy populární hudby, které postupně zastínily skladatele a kapelníky. Jednu z nejhlubších stop v chodníku slávy zanechal již Franka Sinatra, který ztvárnil mnoho charakterů a nelze ho nezmínit už proto, že byl prvním zpěvákem/hercem, který získal Oscara. Ocenění získal za vedlejší roli v milostném dramatu z roku 1954 Odtud až na věčnost, odehrávajícím se v době útoku na Pearl Harbor. Od konce padesátých let pak do filmu fušovaly takřka všechny největší pěvecké celebrity. Elvis Presley v Jailhouse Rock, ale i jiných rolích (většinou samozřejmě s kytarou v ruce a písní na rtech), Mick Jagger v avantgardně laděné gangsterce Představení či westernu o australském psanci v plechovém brnění Ned Kelly, který se dočkal remaku s Heathem Ledgerem. Ve westernu Pat Garrett a Billy Kid si své jediné filmové angažmá odbyl i Bob Dylan. Filmy jako Perný den či Help! s The Beatles snad netřeba jmenovat, už méně známé jsou role jednotlivých členů kapely – jako třeba Johna Lennona ve válečné komedii Jak jsem vyhrál válku nebo Ringo Starra v polozapomenuté pravěké ztřeštěnosti Caveman. Nejaktuálněji pak bylo možné spatřit notně zamaskovaného Paula MacCartneyho v posledním dílu Pirátů z Karibiku. Johnny Cash, jako poslední z výčtu velikánů, sehrál kolem desítky postav v různých krimi a westernových TV filmech s názvy jako Poslední dny Jesseho Jamese, Dostavník či Provinční vražda. Jde o filmy u nás prakticky neznámé, takže kromě pár epizod Doktorky Quinové a Odpadlíka ho čeští diváci mohou znát především jako sympatického zpěváka Tommyho Browna z epizody Labutí Píseň seriálu Columbo.
Fenomén cameo i velké charaktery
Pojďme se přehoupnout přes rok devadesát. Možná si pamatujete prsatého chlapa z ringu Klubu rváčů, kterého si zahrál Meat Loaf. Ten později zazářil i v mini roli bigotní otce v „Trsátku osudu“, který je v české distribuci uváděn pod přihlouplým názvem Králové Ro(c)ku. Ve filmu se objevilo více muzikantů – zejména ještě Ronnie James Dio, který hrál sám sebe, nebo Dave Grohl jako Lucifer. Muzikanty přímo prošpikovaný byl Jarmushův povídkový film Kafe a cigára, kde se objevil Iggy Pop, Tom Waits, The GZA a RZA z Wu-Tang Clanu či (ex)manželé Meg a Jack Whitovi. Posledně jmenovaný Jack White pak hrál muzikanta i v komedii Neuvěřitelný život rockera Coxe (Elvis Presley), v Návratu do Cold Mountain a v nezávislém snímku V nitru Llewyna Davise. Hospodského zpěváka si zahrál i Nick Cave v Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, k němuž společně s Warrenem Ellisem složili hudbu. Podobným rolím se říká cameo a je jich tolik, že by se daly rozebírat do omrzení, téměř nekonečnou studnicí jsou kupříkladu Simpsonovi. Zůstaňme ale u seriózních rolí.
Poměrně úspěšnou a velmi aktivní herečkou je třeba Deborah (Debbie) Harry z Blondie, kterou si můžete pamatovat třeba z dramatu Můj život beze mě nebo hudební komedie Hairspray z roku 1988, která se před deseti lety dočkala remaku s Johnem Travoltou v roli tělnaté matky hlavní hrdinky. V tomtéž snímku si zahrála také Queen Latifah, u ní už jde ovšem jen těžko rozeznat, zda je spíš hrající rapperka nebo rappující zpěvačka. Hojně hrají také Snoop Dog a již zmíněný Tom Waits. Prvního jmenovaného můžete znát jako informátora v krimikomedii Starsky & Hutch, druhého jako muže s králíkem v Sedmi psychopatech. Mezi aktivní herce patří i Jon Bon Jovi, který se největší role dočkal v divácky úspěšném válečném dramatu Ponorka U-571, pozorný divák devadesátkových seriálů si ho může pomatovat i z Ally McBealové a Sexu ve městě.
Ne všechny filmy se ale točí v Hollywoodu. Za zmínku jistě stojí melodrama Moje borůvkové noci, které bylo v roce 2007 nominované na Zlatou palmu a ve kterém ztvárnila hlavní roli zpěvačka Norah Jones. Pozornost si zaslouží vítězný snímek festivalu v Cannes z roku 2000 Tanec v temnotách režiséra Larse von Triera. Drama s muzikálovými prvky zasazené do New Yorku šedesátých let pojednává o Čechoslovačce, která emigrovala do Spojených států, aby tam zajistila lékařskou péči svému synovi. Postavu si zahrála islandská zpěvačka Björk a za svůj výkon si z téhož festivalu odnesla cenu pro nejlepší herečku. Několik cen z festivalů také získalo poetické fantasy drama o andělech nasloucajících lidským myšlenkám Nebe nad Berlínem, kde se sešli Nick Cave a jeho tehdejší kolegové z The Bad Seeds Blixa Bargeld a Mick Harvey.
Nové tváře
Velké množství kvalitních herců se ve Spojených státech rekrutuje z řad rapperů, čemuž věnoval pozornost už článek Karla Veselého ve Full Moonu #91. Kromě již zmíněných členů Wu-Tang Clanu není možné opomenout ani jejich kumpána Method Mana, známého hlavně z kultovní zhulenecké komedie Kdo hulí, ten umí z roku 2001. Zahrál si však také portýra v Procitnutí v Garden State nebo prádelnového rappera v poslední „Jarmuschovině“ Paterson. Ještě větších úspěchů na filmovém platně dosahuje Ice Cube, který hrál mimo jiné po boku George Clooneyho a Marka Wahlberga ve Třech králích.
Asi nejvíce v posledních letech akceleruje herecká kariéra Donalda Glovera. Hrající spolutvůrce seriálu Atlanta ztvárnil mimo jiné jednu z vedlejších rolí v Marťanovi nebo v Solo: Star Wars Story, kde mu dokonale padla postava Landa Calrissiana. Stejně jasně září hvězda Janelle Monaé, která se představila ve filmu o geniálních afroamerických matematičkách pracujících na výpočtech pro lety NASA Skrytá čísla a také v oscarovém dramatu Moonlight. Glover a Monaé mají společnou ambici věnovat se nyní přednostně filmu, Glover dokonce plánuje svůj hudební projekt Childish Gambino ukončit natrvalo. Po štěcích v druhém pokračování Sin City nebo American Horror Story se velké filmové role dočkala i Lady Gaga, a to v již třetím remaku popelkovského příběhu Zrodila se hvězda, ve kterém si postupně zahrály Janet Gaynor, Judy Garland a Barbra Streisand. A dosavadní reakce publika i kritiky jsou povětšinou nadšené, hovoří se o hereckém objevu Lady Gaga, ba dokonce o Oscarech. Aspoň jeden hudební film se letos povedl, když Bohemian Rhapsody tolik lidí zklamal...
Role muzikantů ve filmu jsou různé. Od štěků a cameo, přes menší a muzikálové role až po hlavní a často skvěle ztvárněné hlavní charaktery. Velká množina muzikantů si pak prošla všemi možnostmi. To vše ukazuje, že světy koncertních podií a filmového plátna mají k sobě velmi blízko a mnoho talentovaných umělců si dokáže poradit v obou z nich. A lidi to baví.
Titulní foto © Warner Bros. Pictures
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.