Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Tama Vintage Steel 5,5" x 14": přizpůsobivý profík

Tama jako výrobce bicích nástrojů na trhu funguje už přes čtyřicet let. A jak dokazuje snare bubínkem Tama Vintage Steel, spadajícím do velmi oblíbené řady Sound Lab Project, jde jí to pořád od roky. Pojďme si ho trochu "proklepnout".

Jak to vypadá?

Jak již samotný název vypovídá, jedná se o ocelový bubínek o rozměrech 5,5" x 14", tedy rozměrově o jeden z nejoblíbenějších modelů s prakticky univerzálním využitím. Tloušťka ocelového korpusu je 1,2 mm. Ráfky jsou z chromované, třikrát (směrem ven) ohýbané oceli a patří do řady Sound Arc, kterou Tama speciálně vyvinula pro ještě větší stabilitu ladění a lepší frekvenční odezvu.

Ladění je zajištěno pomocí deseti šroubů, uložených v pochromovaných, mosazných trubkových mušlích. Mechanismus struníku je klasické konstrukce a vypíná se směrem ven od korpusu bubnu. Samotný struník je tvořen 20 řetízkovými strunami výrobcem značenými jako Super Sensitive Hi-Carbon, které mají mít kromě delší životnosti i větší atak a průraznost oproti běžným struníkům. Uchycení struníku pomocí plastové pásky působí vcelku robustně a odolně.

Bubínek je z výroby osazen blánami s označením Tama - Evans, přičemž hrací blána je písková Genera G1 a rezonanční je čirá Hazy 300. Ačkoliv se jedná o blány základních řad a tudíž poměrně levné, pro prvotní seznámení se zvukovou charakteristikou bubínku jsou myslím celkem dostačující, můžeme tedy směle zasednout za bubínek a začít hrát.


Jak to hraje?

Jako první jsem bubínek naladil do svého oblíbeného nízkého ladění a z bubínku se ozval krásný, plnotučný zvuk alá 60. léta s velmi zřetelnou artikulací a typickou ocelovou odezvou. Oproti jiným bubínkům podobných rozměrů a materiálů, je Vintage Steel maličko tišší, což ale vůbec nemusí být na škodu věci. Pokud nehrajete v opravdu extrémně hlučné kapele, bubínek se prosadí naprosto spolehlivě.

Vintage Steel si dobře rozumí i se středním a vyšším laděním, přičemž vyšší ladění ho posouvá až někam do jazzových vod. Ráfky ani při vysokém ladění nedusí tón a tudíž bubínek reaguje velice citlivě i na hru metličkami. Struník dobře reaguje jak při hodně jemných úderech, tak při rim shotech. Vypínání struníku funguje lehce a pohodlně a při troše cviku jej lze díky způsobu ovládání zapínat bez větších problémů klidně i kolenem. Se zvukem bubínku lze opravdu velmi dobře a snadno pracovat, což z něj činí hodně univerzální nástroj. Přesto bych jako jeho stěžejní roli viděl zejména v rockových či fusion stylech, kde se dobře prosadí a nebude potřeba jej zbytečně tlumit.

Závěr

Vynikající bubínek, který svému majiteli přinese spoustu zábavy nejen při hledání zvukových možností a experimentech s laděním, ale především při hře samotné. Bubínek s velmi hezkou zvukovou barevností, povedeným designem a přitom za přijatelnou cenu. A pokud byste rádi něco extra, tak na nadcházejícím hudebním veletrhu NAMM 2016 chystá Tama představit nástupce tohoto modelu, kterým se má stát bubínek Vintage Hammered Steel, který bude, jak již z názvu vyplývá, s tepanou povrchovou úpravou. A soudě z obrázků na oficiálních stránkách firmy to bude nástupce více než důstojný.

Tagy tama

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY