Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

TC Electronic Spark: pořádný kopanec do signálu

Efektové krabičky a další "udělátka" od firmy TC Electronic je již řadu let doma i na našem trhu a tak se nebudeme zdržovat dlouhým představováním a půjdeme rovnou k věci. A tou bude booster TC Electronic Spark, který se kromě elegantního zlatobílého designu pyšní špičkovou kvalitou, velkou zvukovou variabilitou a dnes již skoro nezbytností zvanou true bypass...

Jak to vypadá?

TC Electronic si nepotrpí na přehnanou originalitu, výstřednost ani okázalost a sází spíše na jednoduchost, přehlednost a funkčnost. Stačí vám tak jediný pohled na krabičku a hned máte jasno. Čtveřice dostatečně robustních bílých potenciometrů Gain, Level, Bass, Treble, minipřepínač pro trojici různých módů s jednoznačnými názvy Fat, Clean, Mid a dále už jen nášlapný přepínač a ledka signalizující, že je efekt v provozu.

Na bocích masivního kovového šasi samozřejmě nechybí vstup a výstup pro kytaru a také vstup pro AC adaptér (není součástí balení). Logo firmy, označení modelu a veškeré popisky ve zlaté barvě: vše jednoduché, přehledné, účelné... tak jak tomu u efektů má být. Ale vzhled samozřejmě není to nejdůležitější co nás u této krabičky zajímá. Nuže, šlápněme do pedálu, nebo spíše na pedál.


Jak to hraje?

Hlavní úlohou boosteru je jak známo "nakopnout" váš kytarový signál, nejlépe pak bez nežádoucího zkreslení. A přesně to umí Spark dokonale. Ale tím jeho možnosti zdaleka nekončí. Pokud nastavíme minipřepínač do polohy Clean, efekt funguje jako klasický booster a vy můžete pomocí potenciometrů ovlivňovat míru basů, středů, výšek a samozřejmě míru "nakopnutí" aparátu. Přepneme-li ovšem do polohy Fat či Mid z prostého boosteru se stává zároveň lehce kreslící krabička charakteru crunch. Tím se stává ideální pro situace, kdy z nějakého důvodu prostě nemůžeme příliš vytavit svůj aparát tak, aby začal sám od sebe kreslit. Kupříkladu když chcete cvičit v paneláku plném sousedů a pouhá představa "volume doprava" se rovná sebevraždě, zapojíte prostě Spark, přepnete jej do polohy Fat, rázem vám narostou basové frekvence a míru zkreslení už pak jen podle vkusu doladíte pomocí potenciometru Gain.

Mírné zkreslení se nám samozřejmě může objevit i při použití polohy Clean, ale je to spíše v závislosti na výstupní síle signálu snímačů a citlivosti ruky na ovladači Gain. Při rozumné míře Gainu můžete i se silnými snímači dosáhnout čistého boosteru bez zkreslení. A přepneme-li do polohy Mid vzroste citelně středové pásmo, díky čemuž se kytara snáze prosadí v kapele (skvělé např. na vypíchnutí sóla). Spark nám nabízí zesílení až o 26 dB a navíc hned tři efekty v jednom: čistý boost (Clean), lehký crunch se zkreslením na basech (Fat) a při zvýraznění středů a protočení Gainu na doraz tu máme parádní rock n´rollový overdrive (Mid).

Závěr

V dnešní době, kdy je trh přesycen záplavou kytarových efektů rozličných značek a kvalit, není snadné dát přednost jednomu. Každý z nich může mít něco do sebe, někomu rozhodování usnadňuje cena, jiný se zase drží osvědčené značky. Efekty TC Electronic nabízí již od dob svého vzniku prvotřídní kvalitu a to jak zvukovou, tak technickou. Chápu, že cena pohybující se okolo tří tisíc korun, se někomu může zdát (zvlášť v dnešní době "efektů za pětikilo") poměrně vysoká, ale stačí si uvědomit možnosti efektu, true-bypass provedení, celkovou kvalitu zpracování a v neposlední řadě i fakt, že booster Spark mají ve svém pedalboardu i takové kytarové veličiny jako Steve Morse, Scott Ian, Tony Iommi či John 5 a cena se vám bude možná jevit v úplně jiném světle.

Tagy TC Electronic Spark

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY