Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Novák, foto: Kytary.cz
Tomáš Novák, foto: Kytary.cz
Zdeněk Neusar -

Tomáš Novák: Za DEKANKOU je moje posedlost kvalitou

První stůl ve tvaru kytary si jako teenager objednal u svého řemeslně šikovného otce. Tehdy to s jeho láskou ke dřevu začalo. Aktuálně vymýšlí, zadává a kontroluje věci spojené s technickým rozvojem Kytary.cz, je šikovným kytaristou, milovníkem kytar Fender a Taylor, majitelem dvoumetrové vrtule z letadla, ale také mozkem nové divize firmy, která se zabývá výrobou designových konferenčních stolů DEKANKA. Ostatně celý jeho dům je tak trošku designový kousek. „Nad každou věcí, kterou si koupím domů, dost přemýšlím. Než aby mně do interiéru nezapadla, raději si ji nepořídím,“ říká technický ředitel Kytary.cz Tomáš Novák.

Je libo stůl ve tvaru legendární kytary? Od nynějška žádný problém, navíc z kvalitního dřeva od českých výrobců. A s příběhem, který odkazuje k samotnému startu dnes úspěšné firmy, kterou její majitelé vlastníma rukama původně vybudovali právě v prostorách bývalé prodejny na Děkance. Tomáš tento projekt komplet vymyslel, rozkreslil a organizuje jeho výrobu. „Nakupuju syrové vysušené dřevo ještě s kůrou, z něj u truhlářů nechávám vyrábět spárovku, kterou následně posílám na Moravu, kde mi frézují samotný tvar a vložené vrchní díly a následně celkově lakují dřevěné tělo. Následně už produkt přebírám já, vše do něj přesně vlepuju a pak ve své dílně frézuju uložení a speciální uchycení pro nohy,“ popisuje Tomáš svůj nový srdcařský projekt.

Jde do toho se vším všudy. Patku stolu mu laserem vyrábí na dálku, následně pořízenou kulatinu předá do dílny, kde mu pod úhlem 15° připraví spoj, v další dílně vše s garancí naprosto čistého a ostrého spoje svaří. Při svařování se ocel nicméně hodně zahřeje a na pohledových částech vznikají hnědé, spálené skvrny, které Tomáš následně ve své vlastní dílně chemicky odstraňuje a ručně vybrušuje. Poté si hraje s každou nohou, kterou dokonale zapasovává do hotového stolku. A nakonec celý stolek vyleští a vloží do speciálního boxu vyráběného na míru i s certifikátem, návodem na sestavení a montážní sadou. Momentálně má k dispozici tři různá provedení – z javoru, jasanu a pak také barevnou variantu stolků.

Práce s tvrdým dřevem, u něhož je možné dosáhnout přesných spojů a tvarů, Tomáše vždy fascinovala. Tady jde ale ještě o něco navíc. Cestu dál – a to nejen v tom smyslu, že se musel naučit softwary pro 3D kreslení. Hybným motorem nové „nábytkové divize“ Kytary.cz je hlavně jeho posedlost kvalitou. „Za dobu mého působení ve firmě jsem měl možnost navštívit několik světových továren na výrobu kytar, byl jsem u Fendera nebo Godina, a měl jsem možnost vidět, jak se tyto krásné nástroje vyrábějí. Fascinovalo mě to a chtěl jsem, abychom v naší firmě nedělali jen přeprodej zboží, ale měli i něco vlastního. Tohle je první výkop,“ říká vizionář, jenž by tímto výrobkem rád prohloubil renomé, kterého Kytary.cz ve vztahu k muzikantům i klíčovým hráčům na trhu s hudebními nástroji i díky Festiwallu a aktivitám podporujícím celou domácí hudební komunitu už dávno dosáhly. Podaří se mu vybudovat fungující divizi také pro odbyt těchto specifickým výrobků?

Začal s Telecasterem, připravené má ale ještě stolky ve tvaru Stratocastera a Les Paula. Argumentům, že stolkům chybí krk, váhu nepřikládá. „O stolku je nutné přemýšlet z hlediska jeho použitelnosti. Krk by v domácnosti překážel,“ vysvětluje Tomáš, který si každý stolek představuje přímo v konkrétním interiéru. Z pochopitelných důvodů je tvarově nepoužitelný například Flying V, ovšem jiným kytarám a obecně zakázkové výrobě na míru jednotlivým zákazníkům se rozhodně nebrání. Výroba takového unikátního stolu trvá přibližně měsíc a jeho cena se pohybuje v řádech dvou až tří desítek tisíc korun. Hotové stolky se dají sehnat za 19 tisíc korun.

Loňský rok probíhal ve znaku expanze firmy na zahraniční trhy, naposledy do Británie. Znamená to, že rok 2019 pro Kytary.cz bude rokem nábytku DEKANKA? Ani to s trochou nadsázky není vyloučeno, zejména když zarezonují zákazníci, kteří preferují netradiční design a opravdovou kvalitu. Inspiraci tvůrce projektu čerpal z výroby opravdových kytar, kde hlavní roli hraje kvalitní, nešizený materiál. A také u Applu, který razí obdobnou strategii. Každý stolek má originální kresbu dřeva i zmíněný certifikát, z něhož je zřejmé, že nejde o žádnou konfekci. Tohle není reakce na prvoplánové ukojení nějaké poptávky, ale kvalitní výrobek, na který firma může být pyšná. Fajnšmekři si prostě přijdou na své.

Tagy Osobnost týdne Tomáš Novák Dekanka Kytary.cz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY