Přejít k hlavnímu obsahu
Levon Helm, foto: Wikipedia
Levon Helm, foto: Wikipedia
Stanley -

TOP 5 bubeníků v roli sólového zpěváka

Bubeníků, kteří se ve svých kapelách podílí na backvokálech, najdeme na hudební scéně více než dost. Bubeníků, kteří dokáží zazpívat i sólově, či jsou dokonce v kapele jedinými zpěváky, ale zase tolik není. Pojďme si představit mých pět nejlepších.

1. Dan Beehler

Průkopníci žánru zvaného thrash metal, kanadští Exciter, se na hudební scéně pohybují již téměř čtyřicet let. Od počátku vystupovali jako trio, přičemž úlohy hlavního zpěváka se ujal na metalovou kapelu trochu netradičně bubeník Dan Beehler. Kromě toho, že nazpíval první čtyři – pro kapelu naprosto zásadní alba, zpíval i na koncertech a to až do roku 1986, kdy bylo rozhodnuto, že kapela angažuje sólového zpěváka. Nový zpěvák Rob Malnati se ale nakonec objevil pouze na jediném albu. Po jeho vydání se kapela na čas rozpadla a k jejímu znovuzrození došlo v roce 1991 a to opět s Danem Beehlerem nejen v pozici bubeníka, ale i sólového zpěváka. V průběhu následujících let se na pozici zpěváka ještě mihnul Jacques Bélanger či Rob Degroot a k několika personálním rošádám došlo i na postu kytaristy a baskytaristy, ale v roce 2015 se kapela vrací na pódia znovu v původní sestavě.


2. Levon Helm

V Kanadě má své kořeny i kapela The Band. Její bubeník, zpěvák a multiinstrumentalista Levon Helm zpíval zpočátku jen doprovodné vokály a hlavním zpěvákem kapely byl Richard Manuel. Vzhledem k jeho stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu se ale sólových pěveckých partů čím dál více ujímal Levon Helm. Kapela The Band se zúčastnila i proslulého festivalu ve Woodstocku a několikrát doprovázela na pódiu i Boba Dylana. Unikátní dokument o kapele The Band: The Last Waltz z roku 1978 (na DVD se objevil až v roce 2002), který režíroval Martin Scorsese je považován za jeden z nejlepších koncertně dokumentárních snímků, ačkoliv Levon Helm k němu měl řadu výhrad, zejména pro jeho příliš jednostranné zaměření na osobnost kytaristy Robbie Robertsona, který Scorsesemu při vzniku dokumentu možná až přespříliš horlivě asistoval. Krátce po vzniku dokumentu se kapela The Band rozpadá a Helm se věnuje jednak sólové dráze a také dráze herecké. V roce 1989 se připojil ke skupině All-Starr Band dalšího zpívajícího bubeníka Ringo Starra. Posléze se zapojoval do nejrůznějších projektů a v roce 2007 vydal po 25 letech další sólové album Dirt Farmer. Po spekulacích o jeho zdravotním stavu, kdy nejen rušil koncerty, ale např. na ceremoniálech při předávání hudebních ocenění se prakticky nevyskytoval, vydala hudebníkova rodina prohlášení, že Levon bojuje s rakovinou hrdla. O dva dny později, 19. dubna 2012, Levon Helm zemřel.


3. Andy Sturmer

Multiinstrumentalistou lze s určitostí nazvat i bubeníka, zpěváka, klávesistu, kytaristu a skladatele Andy Sturmera, který proslul zejména jako zakladatel alternativně rockových či spíše indie popových Jellyfish. Přestože kapelu většinu svého trvání tvořila hlavně dvojice multiinstrumentalistů (tím druhým byl Roger Joseph Manning Jr.), na studiových nahrávkách i koncertech můžeme slyšet kromě jiných třeba kytaristu Jasona Falknera, baskytaristu Tima Smithe a také několik studiových muzikantů. Hlavním zpěvákem byl ale povětšinou Andy Sturmer, který si vzhledem ke své další funkci, tj. bubeníka dokonce často svou bicí soupravu umísťoval do přední části pódia a nezřídka zpíval a hrál ve stoje. Kapela Jellyfish se rozpadla v roce 1994 a Andy Sturmer se začal věnovat kariéře producenta a příležitostnému hostování na hudebních nahrávkách svých svěřenců.


4. Gil Moore

Kanada se zdá být zpívajícím bubeníkům zemí zaslíbenou. Kanadské hardrockové trio Triumph má totiž ve svých řadách taktéž bubeníka a zpěváka v jedné osobě. O zpěv se sice dělí s kytaristou Rikem Emmetem, ale to rozhodně nebrání začlenit ho do našeho výčtu. Kapela Triumph vznikla v roce 1975, přičemž každý z jejích členů (trio doplňoval ještě baskytarista Mike Levine) byl v té době již poměrně vyzrálým muzikantem a to se přirozeně projevilo i na debutové eponymní nahrávce z roku 1976. Nahrávky z konce let sedmdesátých a z prakticky celých let osmdesátých pravidelně sbíraly zlato a platinu. V roce 1988 kapelu opustil kytarista Rik Emmet a byl nahrazen Philem "X" Xenedisem, ovšem tato sestava měla pouze jepičí život, který byl zvěčněn na jediném albu Edge Of Excess. V roce 1993 se kapela rozhodla ukončit činnost a původní sestava se sešla až v roce 2007 při zařazení do Síně slávy kanadského hudebního průmyslu. O rok později byl ohlášen reunion v původní sestavě, na nové album ale fanoušci dosud marně čekají.


5. Barry Stern

Americká heavy metalová kapela Zoetrope vznikla v roce 1976 a od svého počátku začala bořit hranice žánrů. V jejich hudbě se dal vystopovat počátek thrash metalu i přesah do stylu dnes označovaného jako hardcore. Na koncertech kapely se tak běžně vedle sebe vyskytovalo jak punkové, tak metalové publikum. Během dvanácti let, kdy kapela zažívala své nejslavnější období stačila vydat pouze dvě studiová alba na kterých zpíval bubeník Barry Stern. Po jeho odchodu se za bicí i mikrofon posadil Drew Kristoff – tedy další z řady zpívajících bubeníků. Tato sestava ovšem také neměla dlouhého trvání a skupina se nakonec po vydání třetího alba Mind Over Splatter definitivně rozpadla. Barry Stern se po svém odchodu ze Zoetrope přidal ke kapele Trouble, mihnul se i v kapele Cathedral a až do své smrti (zemřel v pouhých 45 letech na komplikace po operaci kyčle) v roce 2005, zpíval a bubnoval ve vlastní kapele D-Connect.


I když jsem v úvodu avizoval, že zpívajících bubeníků není zrovna mnoho, zmíněná pětice je samozřejmě pouhým zlomkem. Prostor by si určitě zasloužilo mnohem více těchto výjimečných muzikantů, např. Don Henley z kapely Eagles, King Fowley z metalových Deceased, Mickey Dolenz z legendárních The Monkees nebo Don Brewer z Grand Funk Railroad. Mezi zpívající bubeníky lze zařadit i Dave Clarka či z řad něžného pohlaví Karen Carpenterovou. A nelze určitě opomenout i bravurního bubeníka a zpěváka Phila Collinse nebo Ringo Starra. A co třeba takový Peter Criss?

Pokud zde tedy chybí jméno právě toho vašeho oblíbence, podělte se o něj s námi v diskuzi.

Tagy TOP 5 bubeníci

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY